مرکز مشاوره

02188230956 تا 8  - 09109187028
کانال تلگرام تخصصی  -  کانال تلگرام عموم
/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid13151315یتنب8زتزاینستاگرام.jpg ارایه خدمات در زمینه مشاوره تحصیلی

ارایه خدمات در زمینه مشاوره تحصیلی

در این مرکز خدمات مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته، ویژه داوطلبان کنکور انچام می پذیرد.
/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid1326love-heart-hand-romantic2-620x350.jpg دوره های رایگان آموزش پیش از ازدواج

دوره های رایگان آموزش پیش از ازدواج

ثبت نام دوره های آموزش پیش از ازدواج آغاز شد.
/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid13181318group-circle.png گروه درمانی در مرکز مشاوره زندگی آغاز شد.

گروه درمانی در مرکز مشاوره زندگی آغاز شد.

/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid1298imagesEYKJVBVR.jpg صفحه مطالعه عموم

صفحه مطالعه عموم

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه عموم فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه...
/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid1286c01f001.jpg آشنایی با درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

آشنایی با درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

  بخش مطالعه متخصصان سایت مشاوره زندگی با این هدف به وجود آمده است که با فراهم کردن مطالبی مفید و نو (حداقل برای جامعه  روانشناسی...

فهرست و مشخصات کارگاه های آموزشی ویژه متخصصان

RSS

کلاس ها و کارگاه های آموزشی روانشناسی ویژه عموم

RSS

ویژه مطالعه، به تفکیک متخصصان و عموم (به توضیح مقابل گروه توجه شود)

اگر عاشق یک فرد مبتلا به وسواس هستید این 18 مورد را به خاطر بسپارید
Anonym
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

اگر عاشق یک فرد مبتلا به وسواس هستید این 18 مورد را به خاطر بسپارید

 جان سیلنی
مترجم: عاطفه محمدصادق
 (این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی ترجمه شده است)

 دو کلمه ساده می تواند زندگی شما را نابود کند. هر دقیقه، هرثانیه از هر ساعت شما این را می شنوید:" چه می شود اگر...؟" هر موقعیتی پتانسیل این را دارد که خطرناک باشد. قلب و ذهن شما می تواند تبدیل به یک تبهکار و جانی شود و شما را از بین ببرد. احساس "چه می شود اگر..." چیزی است که اگر وسواس داشته باشید آن را درک می کنید. ساده ترین چیز در زندگی تبدیل به بزرگترین و غیر ممکن ترین موضوع ها می شوند. تعطیلات خانوادگی، یک شب با دوستان بودن یا قدم زدن می توانند هرکدام تله مرگ باشند. وسواس فکری، افکاری هستند که در یک سیکل معیوب می چرخند. ناخوشایند، ناخواسته و ناراحت کننده؛ این تصویر ذهنی متوقف نمی شود. وسواس فکری زمانی شروع می شود که بارها و بارها سعی می کنیم افکار و تصاویر ناخوشایند را از ذهنمان پاک کنیم و البته آنها سمج تر می شوند. این کارها ممکن است شستن مفرط دست ها، شمارش یا چک کردن باشد. حتی افراد مبتلا به وسواس هم می دانند این کارها بی اثر هستند، اما یک نیاز شدید و پرقدرت به انجام این کار دارند که نمی توانند بر آن غلبه کنند. چه با وسواس متولد شده باشید چه بعدا به آن دچار شده باشید، زندگی با وسواس یک زندگی جهنمی است. مغز این افراد نمی تواند افکار را تغییر دهد. افکار وسواسی در مغز گیر می افتند و مثل یک همستری که در دام افتاده مدام می چرخند. وسواس با وظایف و مسئولیت های روزانه تداخل پیدا می کند: شغل، رابطه، وقت شناسی یا حتی زندگی راحت با خودتان و کسی که دوستش دارید. بیشتر افراد با شایع‌ترین نوع وسواس ها آشنا هستند مثل چک کردن درها،ترس از بیماری و میکروب که می تواند موجب مرگ شود و افکار تکراری. با این حال وسواس به این چند مورد محدود نیست و انواع مختلفی دارد. "وسواس مشکلی بیوشیمیایی در مغز است که مغز قفل می شود و پیام های دروغی می فرستد اما به صورت دروغ درک نمی شوند" (جفری شوارتز). خبر خوب اینکه می توانید تغییرات فیزیکی در مغزتان ایجاد کنید. در اینجا 18 مورد وجود دارد که به شما کمک می کند فرد وسواسی را بهتر درک کنید:

 1.یک چرخه معیوب تکرار شونده در مغزشان دارند که نمی توانند آن را کنترل کنند
 این افراد می خواهند"تمام کنند" اما هرچقدر هم سخت تلاش می کنند نمی توانند. زیرا وسواس مغز را قفل می کند و عملکرد عادی مغز را مختل می کند.

 2.هیچ لذتی از کارهایی که انجام می دهند نمی برند
 معتادان مواد، قمار و خرید از عمل خود لذت نمی برند. وسواسی ها هم همینطور هستند.

 3.فاجعه سازی می کنند
 صحنه هایی که در ذهن وسواسی ها پدیدار می شود مناسب یک فیلم ترسناک خونین است.

 4.آنها چک و بارها وارسی می کنند و نمی توانند چک کردن را متوقف کنند.
 هرکسی قبل از خوابیدن یا بیرون رفتن درها یا اجاق گاز را چک می کند تا مطمئن شود قفل یا بسته هستند. ممکن است حتی چک کردن گاز را فراموش کنید ولی افراد مبتلا به وسواس نمی توانند به چک کردن خود حتی اعتماد کنند. بنابراین دوباره و دوباره چک می کنند. نکند اشتباه کرده باشم؟نکند گاز خود به خود روشن شود؟ آیا درها قفل هستند؟ در ایمیل چی گفتم؟ چک کردن هرگز آنها را مطمئن نمی کند. مهم نیست چندبار چک می کنند، آنها به آخرین وارسی خود هرگز اطمینان ندارند.

 5.افکار نگران کننده ای در خصوص آسیب زدن به خودشان یا دیگران دارند.
 یک فکر کوچک می تواند تبدیل به یک حادثه غم انگیز و وحشتناک شود که ممکن است آنها باعث و بانی آن باشند. مادری که چاقو های آشپزخانه را از ترس آسیب زدن به بچه خود دور می اندازد.

 6.نگرانِ نگرانی هایشان هستند.
 خود نگرانی به اندازه کافی بد و ناخوشایند است، افراد مبتلا به وسواس درباره نگرانی خود هم نگران هستند. آنها مضطرب می شوند که چرا در مورد چیزهای بی ارزش نگران اند. 7.آنها از موضوعات، موقعیت ها یا محیط های مشخصی اجتناب می کنند از یک شخص، مکان یا موضوع می توانند موضوعی ویرانگر در ذهن خود بسازند. ترس از افکار وسواسی باعث می شود فرد از ده کیلومتری بعضی موقعیت ها یا افراد هم رد نشود. 8.آنها با شک، ناامنی و بلاتکلیفی دائمی زندگی می کنند چک کردن، اطمینان بخش نیست. نگرانی پریشان کننده است. زندگی با شک هم موجب اضطراب و آشفتگی می شود

 9.آنها ممکن است خرافاتی باشند
 تداعی شدن رویدادی در گذشته با یک کلمه، یک لباس یا مکان؛ برای شخص مبتلا به وسواس می تواند قدرت زیادی داشته باشد. آنها معتقدند که هر عملی می تواند اثر مثبت یا منفی داشته باشد. شاید در پیاده رو راه نروند، از یک مسیر خاص نروند یا حتی بعضی لباس ها را نپوشند. آنها روی اعداد گیر می کنند. یک تاریخ یا عدد خاص نماد شانس یا بدشانسی است و باعث اجتناب می شود.

 10.نیاز به اطمینان جویی دارند
 وقتی اوضاع خوب نیست همه با شنیدن این جمله نیاز داریم:"همه چیز درست می شود". اما فرد مبتلا به وسواس به اطمینان و قطعیت بیشتری نیاز دارد.

 11.آنها زمانی که درگیر کارهای وسواسی می شوند هیچ درکی از زمان ندارند.
 دوش گرفتن فرد مبتلا به وسواس شاید یک ساعت یا بیشتر طول بکشد. شاید تعجب کنید که چقدر مسواک زدن یا شستن صورت این فرد طول می کشد. هر عملی باید در جهتی خاص و با جزئیات دقیق انجام شود.

 12.ممکن است دست به احتکار بزنند
 لباس، کیف، کفش و کاغذهای قدیمی را نمی توانند دور بریزند. ممکن است در آینده به آنها احتیاج پیدا کنند. شاید این کار نوستالژی به نظر برسد اما درهم برهم بودن وسایل آزاردهنده می شود.

 13.آنها نمی توانند از حمام عمومی استفاده کنند
 میکروب ها خیلی ترسناک اند و مهم نیست چقدر بدن آنها نیاز به حمام داشته باشد، آنقدر صبر می کنند تا به حمامی بروند که در آن احساس راحتی می کنند.

 14.اشیا را طوری قرار می دهند که دقیقا وسط قرار بگیرد و متقارن باشد
 تقارن مهم است. کاغذهای روی میز، عکس های روی دیوار یا موها؛ همه چیز باید درست و منظم باشند. لبه های پریده ناخن ممکن است ساعت ها منجر به این شود که ناخن خود را بجوند تا صاف شود. آنها می توانند ساعت ها صرف لباس پوشیدن، انتخاب لباس یا درست کردن موهایشان کنند. با همه این کارها هرگز احساس "خوب بودن" نمی کنند، آنها ده لباس مختلف را امتحان می کنند تا بهترین را انتخاب کنند. اغلب هم سرکار یا مهمانی دیر می رسند.

 15.آنها اشیای خاص را بارها لمس می کنند
 در تلاش برای آرامش ذهنشان و دور شدن از افکار ناراحت کننده، شاید مدام با گوشی یا موهای خود ور بروند یا با صورت خود بازی کنند.

 16.مواد غذایی را با دقت زیاد وارسی می کنند
 آنها می ترسند اگر مواد غذایی سالم و عالی نباشد، مریض شوند. هر ایرادی در مواد غذایی نشانه ای از یک بیماری واگیر دار است. قبل از گاز زدن همبرگر شاید ده دقیقه ساندویچ خود را بررسی کنند.

 17.از بیماری وحشت زده می شوند.
 افراد مبتلا به وسواس می ترسند هر بیماری که درباره آن می خوانند یا می شنوند به همان مبتلا شوند.

 18.هرگز حس نمی کنند چیزی به اندازه کافی تمیز باشد
 هر بشقاب، گلدان یا لباسی برای شخص مبتلا به وسواس آلوده است و باید مدام آنها را شست.

 زندگی با افراد وسواس علاوه بر سختی هایی که دارد مزیت هایی هم دارد. افراد مبتلا به وسواس هوش بالایی دارند، در ریاضیات، آمار و تحلیل، پزشکی و فضا نوردی قوی هستند. تلاش برای کامل بودن در زمینه هایی که نیاز به اعمال تکراری دارند آنها را موفق می سازد(مثل نوازندگی). وقتی بیمار هستید از شما مراقبت بیشتری می کند، مالیات را به موقع می پردازند و شهردار خوبی خواهد بود. خبر خوب این که وقتی وسواس با عملکرد زندگی روزانه تداخل ایجاد می کند، می توانند یاد بگیرند اعمال خود را کنترل کنند. فرد مبتلا به وسواس می تواند کیفیت زندگی خود را افزایش دهد. لازم نیست رنج ببرند. با درمان های مناسب شناختی_رفتاری و روش های مواجهه و پاسخ و گفتن:"این من نیستم، وسواس من است" می توانند زندگی شادتری تجربه کنند.    

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:
سیلنی، جان. (1395). اگر عاشق یک فرد مبتلا به وسواس هستید این 18 مورد را به خاطر بسپارید. عاطفه محمدصادق (مترجم). برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی http://mrmz.ir/   
Previous Article وقتی به خودتان شک کردید این شش نکته را به یاد بیاورید
Next Article هفت گام ساده برای حل هر مشکلی
چاپ
204 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

نام:
پست الکترونیک:
دیدگاه:
تصویر امنیتی
تصویر نمایش داده شده در بالا را در فیلد پایین وارد نمایید
افزودن دیدگاه

اخبار و رویدادهای جدید

RSS

آخرین مطالب سایت

RSS

تسهیلات و تخفیف ها

 

دریافت گواهی ها از طریق پست

تسهیلاتی جدید برای شرکت کنندگان شهرستان ها

با توجه به اینکه گواهی شرکت در کارگاه ها با یک فاصله زمانی از سازمان نظام روانشناسی دریافت می شود بر این اساس مرکز زندگی در نظر گرفته است برای افراد متقاضی کارگاه­های آتی که مقیم شهرستان ها هستند در صورت علاقمندی آنها با اخذ وجهی، مقدمات ارسال پستی گواهی­ ها را فراهم آورد.  

پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی از  طریق پیامک:

دریافت اخبار کارگاه ها از طریق پیامک

 

جستجو در سایت مرکز مشاوره زندگی

راهنمای جستجو
نوع مثال نکات
فازی سلام~ عباراتی که به لغت "سلام" نزدیک هستند، به عنوان مثال "کلام"
شامل عبارت سوز* عباراتی که با لغت "سوز" شروع می شوند، به عنوان مثال "سوزناک" و همچنین خود لغت "سوز"
عین لغت فرسیکا عباراتی که دقیقا شامل لغت "فرسیکا" هستند
عین عبارت "مرجع متخصصین دی ان ان" عباراتی که دقیقا شامل عبارت "مرجع متخصصین دی ان ان" هستند
یا پورتال سوئیت مواردی که شامل لغات "پورتال" یا "سوئیت" و یا هر دو هستند.
پورتال یا سوئیت
و +پورتال +سازمانی مواردی که شامل لغات "پورتال" و "سازمانی" هستند
ترکیبی (فنآوری یا خلاقیت) و فرسیکا مواردی که شامل لغت "فرسیکا" بوده و همچنین بایستی شامل لغات "فنآوری" و/یا "خلاقیت" باشند
تعداد نتایج در هر صفحه:
select
این گزینه نشانگر برچسب های مورد استفاده برای محدود کردن نتایج جستجو می باشد.
این گزینه نشانگر فیلتر زمانی مورد استفاده برای محدود کردن نتایج جستجو می باشد.
select
این گزینه فیلتر مورد استفاده برای محدود کردن نتایج جستجو می باشد.
select
این گزینه نشانگر کلیدواژه های مورد نظر می باشد که نتایج جستجو بایستی دقیقا شامل آنها باشند.

متخصصان مرکز مشاوره زندگی

دات نت نیوک فارسی - دی ان ان فارسی - DnnExpert - DNN Farsi - DotNetNuke Farsi