چهارشنبه, 09 فروردين, 1396
ثبت نام

شما در اين صفحه هستيد >> خانه  


اخبار و رویدادهای جدید

علاقمندان می توانند جهت همکاری، فرم موجود را تکمیل و ایمیل نمایند.
شنبه 08 مهر 1395
راه اندازی صفحات مجازی برای ارتباط بیشتر با ما
شنبه 25 تیر 1395
https://telegram.me/DrPoursharifi
شنبه 04 خرداد 1395
ویژه مطالعه، به تفکیک متخصصان و عموم (به توضیح مقابل گروه توجه شود)
09
وقتی حرفی برای گفتن وجود ندارد...
وقتی حرفی برای گفتن وجود ندارد...
بیلی گوردون
مترجم: عاطفه محمدصادق
(این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است) 
   
 وقتی کسی می میرد مردم می گویند: "خدا برای هرچیزی دلیلی دارد". البته، اگر به خدا اعتقاد داشته باشید، خداوند برای هر کاری دلیلی دارد. با این حال، وقتی کسی زیر باران گیر کرده است شما به او نمی گویید حتما خدا دلیلی برای باران دارد. شما به او چتر یا حوله می دهید نه یک حرف کلیشه ای. بنابراین، به کسی که عزادار است چه بگوییم و چه کاری انجام دهیم؟ در هنگام بارش باران ما کاری مخالف باریدن باران انجام می دهیم مثل دادن چتر یا حوله، ولی در خصوص سوگ اوضاع کمی پیچیده تر است و اینکه چتر و حولۀ سوگ برای هرشخصی و هر فرهنگی متفاوت است. یافتن یک چتر یا حوله برای دوستی که گرفتار سیل غم و اندوه است اگر امکان پذیر باشد، کار دشواری است. افراد متفاوت به کارهای متفاوتی نیاز دارند اما هیچکس به کلیشه نیاز ندارد. پرسیدن سوالاتی از قبیل :"چه کاری می تونم برات انجام بدم؟" یا "چطوری می تونم بهت کمک کنم؟" از هرکاری مفیدتر است.

گاهی هم مردم می گویند:"مطمئن باش الان جاش خیلی خوبه". اگر در حال تسلی دادن به شخصی هستید که عزیزی از دست داده، غالبا واقعیت ذاتی دلپذیرتر از حرفی است که برای رضایت طرف مقابل بر اساس آموزه های مذهبی می زنید. اعتقادات شما به مرگ و زندگی پس از مرگ مهم نیست. ارائه باورهای خودتان به شخص دیگر به عنوان حقایق مطلق خطرناک است و ممکن است حتی فرد عزادار آن را توهین به حساب بیاورد. در ضمن، شما از کجا می دانید مرحوم جای بهتری است؟ آیا پیام، ایمیل یا نوشته ای از او دریافت کرده اید؟ بنابراین، شما این را نمی دانید؛ شما فقط به این مسئله معتقد هستید. وقتی مردم عزادار هستند، اعتقادات شما فقط برای خودتان مفید هستند.

 یا یکی دیگر از کلیشه ها این جمله است:"او خیلی آدم خوبی بود، خدا نیاز داشت او را برای خودش ببرد". اگر خدا نیازمند باشد پس نمی تواند خدا باشد. جملاتی شبیه این خوشایند نیستند.

 همچنین گفتن جملۀ "قوی باش" دقیقا به چه معناست؟ وقتی شما عزادار از دست دادن فرد عزیزی هستید قوی بودن چیست؟ سوگ نوعی رنج است و رنج کشیدن موضوعی کاملا عادی و انسانی است اما از لحاظ فرهنگی یاد گرفته ایم آن را نادیده بگیریم یا انکار کنیم. از این رو، وقتی شخصی عزادار است باید غمگین باشد. آنها  باید هر چقدر می خواهند و با صدای بلند یا آرام عزاداری کنند. اگر این فرایند سوگواری شما را ناراحت می کند، باید تصمیم بگیرید نزدیک این فرد بمانید یا از او دور شوید. سعی نکنید شرایط را به وضعیتی که خوشایند است تغییر دهید. مشکل غم و اندوه یا سوگواری نیست.

مشکل باورهای غلط اجتماعی است که فکر می کنیم هیجان های منفی یا تجربه های ناراحت کننده بی ارزش اند و باید از آنها فرار یا اجتناب کرد. بدون تجربه غم و درد نمی توانید شادی را تجربه کنید. پس هم شادی هم غم ارزشمند هستند و باید یاد بگیریم با هر دو زندگی کنیم. به دوستان عزادار خود نگویید چه احساسی داشته باشند یا سعی نکنید پاسخی غیر انسانی به او بدهید. ما نمی دانیم وقتی مردم میمیرند چه اتفاقی برایشان می افتد.  در عوض ما باید یاد بگیریم احساسات مرتبط با مرگ را در آغوش بگیریم زیرا به ناچار همه انسان ها روزی می میرند و ما را غمگین می کنند. 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است: 
گوردون، بیلی. (1395). وقتی حرفی برای گفتن وجود ندارد... . عاطفه محمدصادق (مترجم). برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی http://mrmz.ir/   
تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (184)
کد خبر: 524
  • وقتی حرفی برای گفتن وجود ندارد...

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

کد CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید:

     
دریافت گواهی ها از طریق پست کمینه

تسهیلاتی جدید برای شرکت کنندگان شهرستان ها

با توجه به اینکه گواهی شرکت در کارگاه ها با یک فاصله زمانی از سازمان نظام روانشناسی دریافت می شود بر این اساس مرکز زندگی در نظر گرفته است برای افراد متقاضی کارگاه­های آتی که مقیم شهرستان ها هستند در صورت علاقمندی آنها با اخذ وجهی، مقدمات ارسال پستی گواهی­ها را فراهم آورد.  

  
تسهیلات و تخفیف ها کمینه

 

  
فهرست و مشخصات کارگاه های اموزشی ویژه متخصصان کمینه
گروه
با توجه به تعطیلی مرکز مشاوره زندگی تا 13 فروردین، جهت اطلاع در مورد واریز هزینه دوره، اسم خود را به همراه شماره پیگیری به شماره 09109187028 ارسال نمایید. تخفیف تا آخر امسال ویژه دوره مقدماتی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) شرایط ویژه ثبت نام در د...
شنبه 26 آذر 1395
  
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز کمینه


قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی از  طریق پیامک:

http://goo.gl/forms/jmT4vDGBFQNMUQ6E2

 

  DreamSlider کمینه
  

کلاس ها و کارگاه های آموزشی روانشناسی ویژه عموم کمینه
گروه
تاریخ برگزاری به محض تکمیل ظرفیت اعلام می گردد.
سه شنبه 13 دی 1393
تاریخ برگزاری: 15 اسفند از ساعت 9 الی 13
سه شنبه 13 دی 1393
تاریخ برگزاری به محض تکمیل ظرفیت متعابلا اعلام می گردد.
دوشنبه 16 اردیبهشت 1395
تاریخ برگزاری به محض تکمیل ظرفیت اعلام می گردد.
یک شنیه 22 خرداد 1395
تاریخ شروع کلاس، به محض تکمیل ظرفیت متعاقبلا اعلام می گردد.
یک شنیه 04 شهریور 1395