مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

استرس در دوران بارداری چه تاثیری بر جنین خواهد داشت؟
استرس در دوران بارداری چه تاثیری بر جنین خواهد داشت؟
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

استرس در دوران بارداری چه تاثیری بر جنین خواهد داشت؟

   

مترجم: شقایق جلالی
(این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)


*پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که وضعیت عاطفی خانم های باردار، سلامت جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. عواطف و تجارب مادر، شخصیت و رشد کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. مادر می تواند اصول سلامت عاطفی را پیش بگیرد.

یقینا، تعادل عاطفی- روانی و پرورش جسمی برای مادران باردار مهم است و آنان را برای زایمان آماده می کند.

با توجه به نبود تجربه بارداری، یک خانم باردار ممکن است نواسانات ناگهانی عاطفی-خلقی داشته باشد ضمنا اولین بارداری، یک تجربه جدید و دشوار محسوب می شود.

اگر به این حقیقت که عواطف خانم های باردار بسیار حساس تر از مواقع عادی است ، باور نداشته باشیم، منجربه بروز مشکلاتی، از جمله ایجاد مساله در رابطه با همسر می شود. پس پذیرش این واقعیت، اساس سلامت عاطفی در دوران بارداری خواهد بود.

یک خانم باردار، مخصوصا اگر تجربه اولش باشد، ترس زیادی را تجربه خواهد کرد. ترس هایی مثل: ترس از تولد کودک، سقط جنین، مراقبت های بهداشتی بعد از تولد، دردهای زایمان، نگرانی هایی دیگری مانند، شغل، مشکلات اقتصادی، هزینه های اضافی غیرقابل پیش بینی .

همه ی این ترس ها باعث به وجود آمدن خیلی از احساسات منفی( مانند: استرس، افسردگی، خشم، تحریک پذیری، احساس تنهایی، گیجی) خواهد شد.

استرس مستقیما بر سیستم ایمنی بدن مادر و سلامت کودک تاثیر دارد. سیستم ایمنی وظیفه محافظت از بدن در برابر عفونت و عوامل مضر خارجی را به عهده دارد. این تغییر هورمونی احتمال عفونت رحم را در زمان بارداری بالا می‌برد. همچنین احتمال بروز اختلالات زیر را افزایش می دهد.

 

1-تمایل به افسردگی و بیماری های روانشناختی:

این تمایل در کودکانی که مادرانشان در حین بارداری در چنین شرایطی بودند، افزایش می یابد. کودکانی که در این فضا رشد می کنند، غالبا گریه های بیش از حد، شب ادراری، مشکل در تکلم و بیخوابی در آن ها دیده می شود.

2-اختلال کمبود توجه و بیش فعالی:

استرس در 12 تا 22 هفته ی اول بارداری خطر ابتلا به بیماری (ADHD) را افزایش می دهد.

 

3-عزت نفس پایین و مورد سو استفاده قرار گرفتن:

اگر شما متوجه این رفتارها در فرزندتان شدید این بدان معناست که دوران بارداری مناسبی نداشته‌اید و در طول آن زمان اضطراب بیش از حد به کودک منتقل شده است.

 

4-پرخاشگری:

استرس بیش از حدی که یک خانم باردار به مدت چند هفته دارد، باعث کاهش رشد نرمال جنین می شود.

 

افزایش سطح ترشح هورمون استرس می تواند به مغز و شخصیت کودک آسیب وارد کند . در نتیجه بسیار مهم است که مادر در حین بارداری بر احساسات خود واقف باشد و بر استرس خود غلبه کند.

 

*چند راهکار کاربردی برای مقابله با استرس:

 

1- از تکنیک های آرام سازی روانی استفاده کنید.

2-برای انجام دادن کارهای خانه تا میتوانید در این زمینه از دیگران کمک بگیرید.

3-در مورد عوامل استرس زا با همسر خود  حرف بزنید و به حرف های او را نیز گوش کنید.

4-بهتر است تغذیه مناسب بارداری را در پیش بگیرید و پیش از خواب مطالعه نمایید.

5-با مشورت پزشک خود تمرینات ورزشی مناسب دوران بارداری را انجام دهید.

 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است: (1397).استرس در دوران بارداری چه تاثیری بر جنین خواهد داشت؟. شقایق جلالی (مترجم). برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://MRMZ.IR/
مطلب قبلی از محل کارتان اخراج شده اید؟
مطلب بعدی چگونه به فرزندتان کمک کنید تا سال تحصیلی بی دردسری را شروع کند؟
چاپ
1361 به این مطلب امتیاز دهید:
5/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 10748

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگیsỉ sập sàn,sisapsan,si sap san,bo si dam vay,bỏ sỉ đầm váy,bỏ sỉ,chuyen si dam vay,chuyên sỉ đầm váyđầm váy thiết kếsỉ sập sàn,sisapsan,si sap san,bo si dam vay,bỏ sỉ đầm váy,bỏ sỉ,chuyen si dam vay,chuyên sỉ đầm váyđầm váy thiết kế