مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

با خشم نوجوانم چطور برخورد کنم؟
با خشم نوجوانم چطور برخورد کنم؟
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

با خشم نوجوانم چطور برخورد کنم؟

با خشم نوجوانم چطور برخورد کنم؟
 اوگو اوچ
مترجم: عاطفه محمدصادق
 (این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)
  همۀ والدین دوست دارند فرزندانشان شاد باشند. از وقتی فرزندتان نوزاد است تا وقتی بزرگ می شود دوست دارید خوشبخت باشد. بنابراین وقتی جوان تحریک پذیر و بدخلق شده و با کوچکترین انتقادی برافروخته می شود والدین باید چه کار کنند ؟

 اولا ریشۀ مشکلات نوجوان شما مشکل در کنار آمدن با انتظارات است. اگر می بینید نوجوان تان فورا عصبی می شود احتمالا با یک سری انتظارات براورده نشده یا نیازهای عاطفی رو به رو است. همچنین اگر نوجوان شما عادت دارد ناامیدی خود را روی شما تخلیه کنید احتمالا شما را به عنوان کیسه بوکسی برای تخلیه هیجانات می بیند. یعنی احساس می کند شما منبع امنی برای تخلیه ناامیدی او هستید بدون اینکه نگران عواقب کارش باشد. بهرحال این رفتار سالمی نیست.

بیشتر والدین در این مواقع دچار یک ترس غیرمنطقی می شوند که نکند رابطه با فرزندشان را از دست بدهند. این ترس قابل درک است اما منطقی نیست. نوجوانان معمولا قصد قطع ارتباط با والدین را ندارند اما والدین به خاطر تصمیم هایی که از روی ترس می گیرند، ناخودآگاه اوضاع را بدتر می کنند.

 معمولا چیزی شبیه این رخ می دهد: والدین دستوری به نوجوان خود می دهند، بعد متوجه می شوند که فرزندشان دارد عصبانی می شود و بعد برای اجتناب از بحث با نوجوانشان از دستوری که دادند صرف نظر می کنند. بعدها وقتی فرزندشان در مدرسه بدرفتاری های شدید نشان می دهد که والدین مسبب آن هستند، والدین دنبال مشکل می گردند.

در حالت ایده آل، اگر شما با یک نوجوان عصبانی روبه رو هستید، بهتر است چنین رفتاری داشته باشید: والدین پیامی را مستقیم و رک صادر می کنند، متوجه می شوند فرزندشان در حال عصبانی شدن است، والدین هیچ تلاشی برای آرام کردن نوجوان نمی کنند و منتظر رفتار بعدی نوجوان می مانند. در بیشتر موارد نوجوان دستور را دنبال می کند. در برخی موارد نوجوان از فرمان والدین پیروی نمی کند؛ در این مواقع والدین باید به آرامی به نوجوان نزدیک شوند و دلیل ناراحتی او را بپرسند. در بیشتر موارد نوجوانان موضوع را با والدین در میان می گذارند و بعد از اینکه احساس کنند شنیده می شوند با دستور اولیه موافقت می کنند.
 شاید بپرسید اگر نزدیک شدیم و باز هم " نه" شنیدیم چه؟ به رفتارتان ادامه دهید. در واقع کم پیش می آید که شما به آرامی و نرمی به فرزندتان نزدیک شوید و او همچنان مقاومت کند. وقتی والدین با نوجوان خود درگیر می شوند یعنی رفتارهای نوجوان روی سبک زندگی والدین تاثیر بدی دارد و والدین هم برای ناامیدی یا انتظارات نوجوان نتواسته اند وقت بگذارند.

 فرزندان شما بزرگ می شوند و لازم است نحوه تعاملتان را با آنها تغییر دهید. بچه هایی که تا دیروز مشتاقانه به شما گوش می دادند اکنون شما را به خاطر تصمیم هایتان بازخواست می کنند. بنابراین با آنها مثل کودکان برخورد نکنید و در عین حال اقتدار خود را حفظ کنید.  

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:
 اوچ، اوگو. (1396).  با خشم نوجوانم چطور برخورد کنم؟. عاطفه محمدصادق (مترجم). برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی http://mrmz.ir/  
مطلب قبلی "من آدم خوبی ام، چرا این اتفاق برای من افتاد؟"
مطلب بعدی مقابله با خیانت
چاپ
3351 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 14962

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی