ویژه مطالعه برای متخصصان

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه متخصصان روانشناسی و مشاوره فراهم و انتشار نماید. از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 
م
وج سوم درمان های شناختی - رفتاری چیست؟

درمان­های مبتنی بر ذهن­آگاهی و پذیرش (treatments mindfulness- and acceptance-based ) به عنوان درمان­های موج سوم شناختی رفتاری شناخته می­شود. مداخلات مبتنی بر ذهن­آگاهی و پذیرش که دارای پشتوانه­ی تجربی هست شامل است بر: درمان پذیرش و تعهد (Acceptance and Commitment Therapy ) یا ACT ، رفتار درمانی دیالکتیکی (Dialectical Behavior Therapy ) یا DBT ، شناخت درمانی مبتنی بر ذهن­آگاهی (Mindfulness-Based Cognitive Therapy ) یا MBCT ، کاهش استرس مبتنی بر ذهن­آگاهی (Mindfulness-Based Stress Reduction ) یا MBSR .

موج اول با درمان­ های مبتنی بر مطالعات آزمایشگاهی رفتار و یادگیری ایجاد شد و نیروی برانگیزاننده­ی آن نارضایتی از رویکردهای روان­تحلیلی به روان­درمانی در دهه­ی 1950 بود. روش­های موج اول شامل شرطی عاملی، مهارت­آموزی، و روش­های مبتنی بر مواجهه بودند که به طور وسیعی مورد استفاده قرار می­گرفتند. موج دوم از این نیاز برآمد که لازم بود به طور مستقیم با شناخت­ها کار شود. در این موج بر نقش فرایندهای شناختی در پدیدآیی، بقاء و درمان اختلالات روانشناختی تاکید می­شود. از رویکردهای برجسته­­ی موج دوم می­توان به شناخت درمانی بک و درمان عقلانی- عاطفی الیس اشاره کرد. هر دو رویکرد بر شناسایی و اصلاح شناخت­های تحریف شده و غیرعقلانی تاکید داشتند. رویکردهای موج اول و دوم با هم یکپارچه شده و مجموعه وسیعی از درمان­ها تحت عنوان درمان­های شناختی رفتاری (CBT ) ایجاد کردند.

اخبار و رویدادهای جدید
0 3642

پیام تسلیت

 

مرکز مشاوره ی زندگی با نهایت تاسف و تاثر درگذشت برادر گرامی جناب آقای دکتر مرتضی کشمیری را خدمت ایشان و خانواده‌ی محترمشان تسلیت عرض نموده و صبر جزیل  ‎برای ایشان آرزومند است.

0 17107

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
آیا صحبت کردن درمانگر از خودش در جلسات درمان خوب است یا نه؟
آیا صحبت کردن درمانگر از خودش در جلسات درمان خوب است یا نه؟
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای متخصصان

آیا صحبت کردن درمانگر از خودش در جلسات درمان خوب است یا نه؟

شری هامبی
 مترجم:عاطفه محمدصادق
 این متن به سفارش مرکز خدمات روان­شناسی و مشاورۀ زندگی ترجمه شده است

 جلسات درمانی جای مناسبی برای حل مشکلات درمانگر نیست. بله، اتفاقات بد برای همه از جمله درمانگران رخ می دهند. افراد کمی پیدا می شوند که هیچ آسیب و فقدانی را تجربه نکرده باشند. اگر درمانگر هستید این مسائل را باید جایی غیر از جلسه با مراجعتان حل کنید. 
      آیا درمانگران می توانند خود افشاگری کنند؟ بله، خودافشاگری درمانگر می تواند ابزار درمانی قدرتمندی باشد، اما قطعا یک مهارت درمانی پیشرفته است. برنامه های آموزشی مناسب، زمان بندی و نحوۀ خودافشاگری را به درمانگران آموزش می دهند. در ادامه خلاصه ای از این آموزش ها آمده است 

      چرا خودافشاگری درمانگر خوب است؟ دانستن اینکه دیگران هم درگیری هایی با مسائل زندگی دارند می تواند به کاهش احساس تنهایی مراجع کمک کند: بیشتر افراد سعی می کنند در مقابل دیگران بهترین چهره و وضعیت خود را نشان دهند انگار که هیچ مشکلی ندارند. با این حال هرکسی از جمله درمانگران به نوعی درگیری هایی دارد و این به مراجع کمک می کند احساس تنهایی و غیرعادی بودن نکند.

   چطور و چه زمانی درمانگران می توانند خودافشا سازی کنند؟ · 
- قاعده اساسی این است که درمانگران نباید نیازهایشان را با خودافشا سازی برطرف کنند: حتی در گروه های الکلی های گمنام یا معتادان گمنام هم رهبران گروه کسانی هستند که دیگر نیازی به صحبت های طولانی از مشکلات خودشان در هر جلسه ندارند. · 
- مشکلات اخیر بهتر است مطرح نشود.چرا؟ زیرا مشکلات اخیر احتمالا هنوز بار هیجانی منفی برای درمانگر دارند که باعث می شود برای درمان مفید واقع نشود و حتی آسیب زننده باشد. ·  
- در جلسات اولیه درمان خودافشا سازی به ندرت مفید واقع می شود. ·  
-  همچنین درمانگران نباید به دنبال قدردانی یا ستایش از طرف مراجعینشان باشند. درمانگران باید منابع دیگری برای تقویت عزت نفسشان که یک نیاز مهم و اساسی است پیدا کنند، نه اینکه مستقیما از طرف مراجع دریافت کنند.

وقتی در جلسه درمان پیشنهاداتی می شود که به وضوح برای حمایت از مراجع است نه درمانگر، استفادۀ محدود(خیلی مهم است محدود باشد) و با دقت از خودافشاگری می تواند درمان را بهبود بخشد. اگر می بینید مسائل مراجع به مشکلات شما خیلی شبیه است بهتر است مراجع را ارجاع دهید. 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:
 هامبی، شری. (1396).آیا صحبت کردن درمانگر از خودش در جلسات درمان خوب است یا نه؟. عاطفه محمدصادق(مترجم). برگرفته در روز /ماه / سال از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی http://mrmz.ir/ 
مطلب قبلی سه راه معرفی و ارائۀ گسلش در جلسات ACT
مطلب بعدی نوشتن بیانگر در محیط بالینی
چاپ
4433 به این مطلب امتیاز دهید:
3/5

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی