ویژه مطالعه برای متخصصان

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه متخصصان روانشناسی و مشاوره فراهم و انتشار نماید. از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 
م
وج سوم درمان های شناختی - رفتاری چیست؟

درمان­های مبتنی بر ذهن­آگاهی و پذیرش (treatments mindfulness- and acceptance-based ) به عنوان درمان­های موج سوم شناختی رفتاری شناخته می­شود. مداخلات مبتنی بر ذهن­آگاهی و پذیرش که دارای پشتوانه­ی تجربی هست شامل است بر: درمان پذیرش و تعهد (Acceptance and Commitment Therapy ) یا ACT ، رفتار درمانی دیالکتیکی (Dialectical Behavior Therapy ) یا DBT ، شناخت درمانی مبتنی بر ذهن­آگاهی (Mindfulness-Based Cognitive Therapy ) یا MBCT ، کاهش استرس مبتنی بر ذهن­آگاهی (Mindfulness-Based Stress Reduction ) یا MBSR .

موج اول با درمان­ های مبتنی بر مطالعات آزمایشگاهی رفتار و یادگیری ایجاد شد و نیروی برانگیزاننده­ی آن نارضایتی از رویکردهای روان­تحلیلی به روان­درمانی در دهه­ی 1950 بود. روش­های موج اول شامل شرطی عاملی، مهارت­آموزی، و روش­های مبتنی بر مواجهه بودند که به طور وسیعی مورد استفاده قرار می­گرفتند. موج دوم از این نیاز برآمد که لازم بود به طور مستقیم با شناخت­ها کار شود. در این موج بر نقش فرایندهای شناختی در پدیدآیی، بقاء و درمان اختلالات روانشناختی تاکید می­شود. از رویکردهای برجسته­­ی موج دوم می­توان به شناخت درمانی بک و درمان عقلانی- عاطفی الیس اشاره کرد. هر دو رویکرد بر شناسایی و اصلاح شناخت­های تحریف شده و غیرعقلانی تاکید داشتند. رویکردهای موج اول و دوم با هم یکپارچه شده و مجموعه وسیعی از درمان­ها تحت عنوان درمان­های شناختی رفتاری (CBT ) ایجاد کردند.

اخبار و رویدادهای جدید
0 3642

پیام تسلیت

 

مرکز مشاوره ی زندگی با نهایت تاسف و تاثر درگذشت برادر گرامی جناب آقای دکتر مرتضی کشمیری را خدمت ایشان و خانواده‌ی محترمشان تسلیت عرض نموده و صبر جزیل  ‎برای ایشان آرزومند است.

0 17107

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
مرزبندی های درمان
مرزبندی های درمان
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای متخصصان

مرزبندی های درمان

مارگاریتا تارتاکوسکی

مترجم: عاطفه محمدصادق

(این متن به سفارش مرکز مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)

درمانگران باید هم بیرون از اتاق درمان و هم درون جلسه مرزهایی تنظیم کنند.دبورا سرانی، روانشناس بالینی، می گوید: مرزبندی در درمان به مراجعان کمک می کند تجربه درمانی سالم و معنادارتری داشته باشند.

مرزبندی باعث می شود جلسات روی مراجع و نیازهای او متمرکز شود.یکی از مواردی که در مرزبندی مطرح است خودافشاگری است. خودافشاگری به ندرت مفید واقع می شود. بنابراین تا از ارزش این تکنیک مطمئن نیستید انجام ندهید.

مرزبندی مهم دیگر، مرزبندی فیزیکی است. چیدمان صندلی ها باید فضای شخصی طرفین را حفظ کند. اگر یکی از مراجعان تمایل دارد هنگام سلام و خداحافظی شما را در آغوش بگیرد یا حتما دست بدهد می توانید با او چک کنید که این تبادل فیزیکی برای آنها چه معنایی دارد. در درمان، بیان کلمات و حرف ها همیشه بهتر از افدام عملی است.

مورد دیگر تماس تلفنی است. شما به عنوان درمانگر فقط لازم است تماس های ضروری را جواب دهید و به پیام های مربوط به اتفاقات جلسه یا سوالات بین جلسات پاسخ ندهید. هدف این است که مراجعان بتوانند استقلال پیدا کنند و مسائلشان را حل کنند.

"نه" گفتن به مراجعان یک فرصت است:

نویسنده کتاب "اینطور رشد می کنیم" می گوید: من معمولا به همه چیز بله می گویم چون نمی خواهم کسی را ناراحت کنم و می خواهم دیگران مرا دوست بدارند. بعد بابت این موضوع ساعت ها غر می زنم.

وقتی کسی بابت چیزهایی که برای ما مهم است نه می گوید فرصت رشدی بهتری برای ما ایجاد می شود.

 

 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:

محمدصادق، عاطفه. (1398). مرزبندی های درمان. برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://MRMZ.IR/ 

مطلب قبلی نومیدی سازنده در ACT
مطلب بعدی ویژگی های مشاوره اثربخش
چاپ
3169 به این مطلب امتیاز دهید:
1/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی