ویژه مطالعه برای متخصصان

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه متخصصان روانشناسی و مشاوره فراهم و انتشار نماید. از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 
م
وج سوم درمان های شناختی - رفتاری چیست؟

درمان­های مبتنی بر ذهن­آگاهی و پذیرش (treatments mindfulness- and acceptance-based ) به عنوان درمان­های موج سوم شناختی رفتاری شناخته می­شود. مداخلات مبتنی بر ذهن­آگاهی و پذیرش که دارای پشتوانه­ی تجربی هست شامل است بر: درمان پذیرش و تعهد (Acceptance and Commitment Therapy ) یا ACT ، رفتار درمانی دیالکتیکی (Dialectical Behavior Therapy ) یا DBT ، شناخت درمانی مبتنی بر ذهن­آگاهی (Mindfulness-Based Cognitive Therapy ) یا MBCT ، کاهش استرس مبتنی بر ذهن­آگاهی (Mindfulness-Based Stress Reduction ) یا MBSR .

موج اول با درمان­ های مبتنی بر مطالعات آزمایشگاهی رفتار و یادگیری ایجاد شد و نیروی برانگیزاننده­ی آن نارضایتی از رویکردهای روان­تحلیلی به روان­درمانی در دهه­ی 1950 بود. روش­های موج اول شامل شرطی عاملی، مهارت­آموزی، و روش­های مبتنی بر مواجهه بودند که به طور وسیعی مورد استفاده قرار می­گرفتند. موج دوم از این نیاز برآمد که لازم بود به طور مستقیم با شناخت­ها کار شود. در این موج بر نقش فرایندهای شناختی در پدیدآیی، بقاء و درمان اختلالات روانشناختی تاکید می­شود. از رویکردهای برجسته­­ی موج دوم می­توان به شناخت درمانی بک و درمان عقلانی- عاطفی الیس اشاره کرد. هر دو رویکرد بر شناسایی و اصلاح شناخت­های تحریف شده و غیرعقلانی تاکید داشتند. رویکردهای موج اول و دوم با هم یکپارچه شده و مجموعه وسیعی از درمان­ها تحت عنوان درمان­های شناختی رفتاری (CBT ) ایجاد کردند.

اخبار و رویدادهای جدید
0 3642

پیام تسلیت

 

مرکز مشاوره ی زندگی با نهایت تاسف و تاثر درگذشت برادر گرامی جناب آقای دکتر مرتضی کشمیری را خدمت ایشان و خانواده‌ی محترمشان تسلیت عرض نموده و صبر جزیل  ‎برای ایشان آرزومند است.

0 17107

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
ویژگی های مشاوره اثربخش
ویژگی های مشاوره اثربخش
مدیر سایت

ویژگی های مشاوره اثربخش

لین پونتون

مترجم: عاطفه محمدصادق

(این متن به سفارش مرکز مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)

 

مشاوره اثربخش خیابانی دو طرفه است. این کار نیازمند تلاش دو نفر(مشاور و مراجع) است. همچنین مشاوره اثربخش نیازمند تعهد به ایجاد تغییرات دشوار در الگوهای رفتاری یا تفکر است.

شما باید آنچه را که می خواهید به آن برسید به وضوح با مشاورتان مطرح کنید. مشاور و مراجع باید زمان بندی واقع بینانه ای برای دستیابی به اهداف و نحوۀ رسیدن و اندازه گیری آن داشته باشند.

نکته مهم دیگر این است که مراجع و مشاور باید رابطه خوبی داشته باشند تا در خصوص افکار و احساساتشان کاملا صادق باشند. درواقع مراجع باید میان خوبی با شخصیت، رویکرد و سبک مشاور داشته باشد.

 

نشانه های مشاور اثربخش چیست؟

مشاور اثربخش ضمن اینکه مسئولیت تغییر را به عهده مراجع می گذارد، به فرد کمک می کند به موانع مسیر تغییر غلبه کند. اگر بتوان بر موانع غلبه کرد درمانگر روش های این کار را به مراجع یاد می دهد و اگر موانع قابل کنترل نباشند مشاور به فرد کمک می کند بهترین زندگی را در آن شرایط داشته باشد.

یک مشاور اثربخش الگوهای شناختی منفی که به احساساتی مثل غم، افسردگی یا اضطراب تغذیه می رساند شناسایی می کند.

مشاور خوب به مراجع در ساختن رابطه خوب با دیگران کمک می کند. به فرد نشان می دهد که سهم مراجع در روابط چیست و الگوهای مخرب را اصلاح می کند.

نتیجه نهایی مشاورۀ اثربخش رشد شخصی است که مراجع را قادر می سازد زندگی خود را در کنترل بگیرد و از رابطه با دیگران لذت ببرد.

 

 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:

محمدصادق، عاطفه. (1398). مشاوره اثربخش. برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://MRMZ.IR/ 

مطلب قبلی مرزبندی های درمان
مطلب بعدی ملاحظاتی برای مشاوره مجازی(تلفنی و ویدئویی)
چاپ
4338 به این مطلب امتیاز دهید:
2/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی