مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

بهانه هایی برای خیانت(چرا به آنها بهانه می گوییم؟)
بهانه هایی برای خیانت(چرا به آنها بهانه می گوییم؟)
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

بهانه هایی برای خیانت(چرا به آنها بهانه می گوییم؟)

گای وینچ
مترجم: عاطفه محمدصادق
(این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)

بسیاری از افراد بهانه های مختلفی برای خیانت خود می آورند و صرف نظر از کاری که انجام داده اند خود را متقاعد می کنند که کار اشتباهی انجام نمی دهند و ازدواج آنها به بن بست رسیده است. اغلب افراد( به خصوص مردان) از کار خود با جمله هایی مثل زیر دفاع میکنند: 
اشکال شوخی و خنده با زنان چیه؟من که با آنها به رختخواب نرفتم.پس خیانت نیست.

اگر همسر من به لحاظ جنسی نیازهای مرا حمایت نکند این حق من است که سراغ زنان دیگری بروم. 

من فقط عکس های پورنوگرافی نگاه می کردم.این سکس نیست.پس این کار خیانت نیست. 

این فقط وبکم است.من که هرگز با این زنان ملاقات نمیکنم.چه برسه به رابطه جنسی داشتن.پس اینکار به هیچوجه خیانت نیست.

 وقتی به یک شهر یا کشور دیگر میروم قواعد زناشویی برداشته می شوند. رابطه جنسی در یک شهر و کشور دیگر خیانت به حساب نمی آید.

وقتی من شخصی را دوست ندارم پس رابطه جنسی با او مثل استمنا است و هر مردی می تواند استمنا کند حتی اگر متاهل باشد.

سخت ترین قسمت کار کردن با مردهایی که بوالهوس هستند این است که به آنها بفهمانیم دارند خیانت میکنند.بنابراین اگر می خواهد زندگی خود را حفظ کند باید این موضوع مهم را بپذیرد.به جای اینکه احساس شرم کنند زیراب زندگی زناشویی خودشان را میزنند.این مردان به خود حق می دهند، کارشان را کم اهمیت نشان می دهند و آن را توجیه میکنند. در روانشناسی به این کار "انکار" می گویند. انکار یعنی دروغ گفتن به خود.

 با این وجود شوهر خیانتکار معمولا منطق خود را بی عیب و نقص می داند.این انکار و نادانی معمولا سالها ادامه پیدا میکند تا زمانی که خیانت آشکار شود و حتی بعد از آن هم که آشکار شد ممکن است به انکار ادامه دهد.

 انکار: این روش محبوب
  1.فضای مجازی، واقعیت نیست. خیلی از مردان در سایت های مختلف یا شبکه ها عکس و فیلمهای پورن را می بینند. آنها خودشان را متقاعد کرده اند که به همسر خود وفادار هستند چون در دنیای مجازی اینکار را میکنند نه در واقعیت.
 2.مردان باید نسل خود را ادامه دهند. یکی دیگر از بهانه های محبوب در میان مردان اعتقاد به این است که برای یک مرد ادامه دادنِ نسل، یک نیاز بیولوژیکی است. این مردان تصور می کنند اگر این کار را نکنند، نسل انسان از بین می رود.
 3.اگر همسرم از خیانت من مطلع نشود، اشکالی ندارد.

یکی از شکل های اساسی انکار(که اغلب افراد خیانتکار از آن استفاده میکنند) این است که:"همسر من در مورد چیزهایی که به او صدمه میزند، چیزی نمی داند". که البته حرف کاملا غلطی است.حتی وقتی یک زن خیانت دیده، نمی داند که مورد خیانت قرار گرفته به خوبی و به وضوح از فاصله عاطفی ایجاد شده با همسرش آگاه است.در واقع مردان برای اینکه رفتار خود را مخفی نگه دارند از همسر خود فاصله میگیرند و زنان این را تشخیص می دهند. گاهی یک زن خیانت دیده به طور کامل آنچه که در حال اتفاق افتادن است نمی فهمد و خودش را بابت این فاصله ای که افتاده سرزنش می کند و فکر میکند مسبب این فاصله خودش است. حتی اگر بچه ای هم در خانه باشد به راحتی متوجه این فاصله می شود. هنوز هم فکر می کنید شما خائن نیستید؟ حتی اگر با وجود این حرف ها شوهرتان باز هم معتقد بود که کار اشتباهی انجام نمی دهد، از او بخواهید به این سوال جواب دهد: اگر کارِ خود را خیانت نمی داند پس چرا سعی کرده آن را از شما پنهان کند؟ اینجور مواقع یک جواب دارند: "من نمیخواستم تو اذیت بشی". البته این جواب به این معناست که آنها فهمیده اند که کارشان آزار دهنده است. حقیقت را با آرامش به او متذکر شوید و سپس به او یاد آور شوید که که این مخفی کاری یک رفتار محافظت کارانه برای رفتارهای غیرقانونی است. اگر باز هم مصمم بودند که کارشان خطا نیست از آنها بخواهید که هرگونه فعالیتی که میکنند آن را برای همسرشان تعریف کنند. اگر همسرشان مشکلی نداشت با وجدانی راحت به کارشان ادامه دهند.
تعجب آور نیست.هیچ کس حاضر نیست اینکار را بکند.

خیانت واقعا چیست؟
تا قبل از ظهور اینترنت و شبکه های اجتماعی تعریف خیانت راحت بود:وقتی یک فرد رابطه جنسی خارج از تک همسری داشت او خیانتکار بود. اما با رشد تکنولوژی معنای خیانت فرق کرد.اینکه فرد با دوست پسر/دختر سابق یا همسر سابق خود چت کند خیانت است؟ خیانت را می توان اینطور تعریف کرد: خیانت عبارتست از شکسته شدن اعتماد وقتی که یک فرد رابطه عاطفی یا جنسی خود را با شخص دیگری عمدا مخفی می کند. این تعریف هم دنیای مجازی هم دنیای واقعی را در بر میگیرد. اما علاوه بر اینها، تعریف خیانت بسته به تعریفِ زن و شوهر، انعطاف پذیر است. به عبارت دیگر شما و همسرتان در یک تعریف از خیانت توافق می کنید. این به آن معناست که شما و همسرتان ممکن است فعالیت های مجازی را خیانت ندانید.اما زمانی که شما روابطی را چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی دنبال می کنید و آن را از همسرتان مخفی می کنید در حالیکه این کار خارج از توافق ها و مرزهای زناشویی شما باشد، شما خیانتکار هستید.  

 یک سوال: آیا شما عمدا بعضی از روابط خود را از شریک زندگی خود مخفی می کنید؟اگر اینطور است شاید بخواهید تجدید نظری در رفتار خود داشته باشید.  

منبع:psychologytoday
حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:
 وینچ، گای. (1397).بهانه هایی برای خیانت. عاطفه محمدصادق (مترجم). برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://MRMZ.IR/ 

مطلب قبلی از خودم بدم میاد
مطلب بعدی اضطراب دوران کودکی چیست؟
چاپ
1791 به این مطلب امتیاز دهید:
5/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 14246

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی