مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

رایج ترین عادت های ناسالم روانشناختی
رایج ترین عادت های ناسالم روانشناختی
مدیر سایت

رایج ترین عادت های ناسالم روانشناختی

چرا عادت های ناکارآمد را حفظ می کنیم؟

 

گای وینچ

ترجمه: عاطفه محمدصادق

همه ما عادت های بد داریم، از برخی آنها آگاهیم از برخی دیگر نه. همه دوست داریم عادت هایی مثل پرخوری، سیگار کشیدن یا دیگر عادت های مشخص را از بین ببریم اما از عادت های روانشناختی غافلیم. تغییر عادت های روانشناختی سخت تر از عادت های رفتاری است. 

چرا عادت های ناکارآمد را حفظ می کنیم؟ یکی از دلایل حفظ عادت های ناسالم این است که خودمان را متقاعد می کنیم که سودمند اند. برای تغییر این عادت ها اول باید آنها را بشناسیم.

1.خودانتقادگری زمانی که عزت نفس پایینی داریم: یکی از آسیب زننده ترین عادت ها این است که وقتی عزت نفس پایینی داریم شروع به سرزنش خودمان کنیم. زمانی که طرد می شویم، شکست می خوریم یا عزت نفسمان زیر سوال می رود، گفتگویی را درونمان آغاز می کنیم که تنبیهی، تند و غیرمنصفانه است. به خودمان می گوییم "لیاقتمان همین است" و فکر می کنیم به این شیوه جلوی اتفاقات منفی بعدی را می گیریم. غافل از اینکه بهترین راه برای جلوگیری از زیر سوال رفتن خود ارزشمندی، ترمیم عزت نفسمان است.

2. دور کردن آدم ها زمانی که تنها هستیم: تنهایی اثرات مخربی دارد. یکی از رایج ترین عادت هایی که هنگام تنهایی داریم این است که ناخودآگاه آدم هایی که می توانیم روابط عمیقی با آنها ایجاد کنیم دور می کنیم. ما نسبت به طرد بسیار آسیب پذیر می شویم و کاملا باور پیدا می کنیم که دیگران به ما آسیب می زنند و برای جلوگیری از چنین وضعیتی باید از آنها دوری کرد.متاسفانه ما نمی بینیم که اجتناب، احتیاط و سوءظن ما نسبت به دیگران چطور آدم  ها را از ما دور می کند و باعث می شود که تنها تر شویم.

3.فاصله گرفتن از دیگران وقتی احساس گناه می کنیم به جای اینکه رابطه را ترمیم کنیم: احساس گناه معمولا زمانی ایجاد می شود که عمدا یا سهوا به کسی آزار می رسانیم. احساس گناه باعث می شود ما دفعات بعدی باعث آزار کسی نشویم و یا با عذرخواهی و جبران اشتباهمان وضعیت را درست کنیم. اما چون نحوۀ عذرخواهی درست را بلد نیستیم اوضاع را خرابتر می کنیم و در نتیجه تنش بین ما و دیگران بیشتر می شود. گاهی هم احساس گناه با شرم و خجالت همراه می شود و ما به جای اصلاح رفتار، خودمان را از فرد مقابل دور می کنیم.

دفعه بعد با آگاهی از این عادت، فکر کنید رفتار سالم کدام است؟

 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:

وینچ، گای. محمدصادق، عاطفه. (۱۳۹۹). رایج ترین عادت های ناسالم روانشناختی. برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره  زندگی HTTP://MRMZ.IR/ 

 

 

مطلب قبلی آیا در مورد سوءاستفاده های جنسی کودکی باید حرف زد؟
مطلب بعدی سه سوال رایج در مورد روابط ناسالم
چاپ
381 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 284

پیام تسلیت

 

مرکز مشاوره ی زندگی با نهایت تاسف و تاثر درگذشت برادر گرامی جناب آقای دکتر مرتضی کشمیری را خدمت ایشان و خانواده‌ی محترمشان تسلیت عرض نموده و صبر جزیل  ‎برای ایشان آرزومند است.

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی