مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

صدای مزاحم درونتان را چطور تغییر دهید؟
صدای مزاحم درونتان را چطور تغییر دهید؟
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

صدای مزاحم درونتان را چطور تغییر دهید؟

امی مورین
مترجم: عاطفه محمدصادق
(این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)

چطور صدای این افکار را تغییر دهیم؟
 1.افکار منفی تان را بشناسید
 وقتی ایمیلی از رئیستان با این مضمون دریافت می کنید که"باید خیلی زود شما را ببینم"، اولین فکری که به ذهنتان می رسد درباره توبیخ شدن یا اخراج شدن است یا اینکه قرار است ترفیع بگیرید؟ خیلی از افکار ما اتوماتیک هستند. آنها بدون اینکه تلاشی برای آمدنشان کرده باشیم، به ذهن ما می آیند . بنابراین خیلی  مهم است که چند لحظه به افکارتان نگاه کنید و ببینید آیا غیرواقعی و غیر منطقی اند یا نه؟

 2.شواهدی برای درست بودن فکرتان پیدا کنید

 چرا فکر می کنید فلان فکر درست است. در واقع بیشتر افکار شما احتمالا عقیده هستند نه حقیقت. بنابراین از خودتان بپرسید:شواهد درست بودن این فکر کدام اند؟ با توجه به ایمیلی که از رئیستان گرفته اید از کجا می دانید که احتمالا قضیه توبیخ یا اخراج در میان است؟ فهرستی از شواهدی که فکرتان را تایید می کند بنویسید. شاید چندروز به خاطر مریضی مرخصی گرفته بودید یا شاید پروژه را سر وقت تحویل نداده اید. هر دلیلی که دارید بنویسید

 3.شواهدی برای درست نبودن فکرتان پیدا کنید
  سپس فهرستی از دلایلی که نشان می دهد فکرتان احتمالا درست نیست بنویسید.شاید شما یکی از سخت کوش ترین کارمندان شرکت باشید و این را بدانید که رئیستان به ندرت بدون دلیل قانع کننده کسی را اخراج می کند . یا شاید قبلا هم با رئیس جلساتی داشته اید اما بحث اخراج شدن در میان نبوده است. اگر پیدا کردن دلایل رد کننده فکر برایتان سخت است از خودتان بپرسید: اگر دوستم چنین مشکلی داشت به او چه می گفتم؟همان نصیحت هایی که به دوستتان می کنید به خودتان بکنید.

 4.فکر منطقی تری را جایگزین کنید

 وقتی به شواهد رد کننده و تایید کننده نگاه کردید، جمله واقع بینانه تری را جایگزین فکر قبلی کنید. به خودتان بگویید: رئیس من می خواهد با من صحبت کند. دلایل زیادی برای این ایمیل وجود دارد.
 سعی نکنید خودتان را متقاعد کنید که همه چیز خوب است و جای نگرانی نیست. در عوض هدف شما باید این باشد که واقع بینانه تر فکر کنید

 5. از خودتان بپرسید اگر این فکر درست باشد بدترین اتفاق ممکن چه خواهد بود
 گاهی بهترین روش برای مقابله با خودگویی های منفی مواجهه با حقیقت است.از خودتان بپرسید: اگر اخراج شوم بدترین اتفاق ممکن چه خواهد بود؟چند دقیقه بنشینید و به پاسخ تان فکر کنید چه تصمیم بگیرید شغل جدیدی پیدا کنید و چه شروع کنید کار خودتان را راه بیندازید، انتخاب هایی دارید. آخر دنیا نیست. به خودتان یادآوری کنید که در نهایت از پس موقعیت بر خواهید آمد.

 تمرین تغییر خودگویی منفی
 شاید هرگز به طور کامل از خودگویی های منفی خلاص نشوید و این اشکالی ندارد. هدف این است که تشخیص دهید پیش بینی ها و نتیجه گیری های مغزتان چطور موجب تخلیه انرژی شما می شود. وقتی متوجه می شوید که افکارتان واقع بینانه نیستند، کمتر تحت تاثیر آنها قرار می گیرید. پاسخ به افکارتان به شیوه ای درست، رفتارهای ناخوشایند و بی فایده شما را کاهش می دهد  

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است: 
مورین، امی. (1397).صدای مزاحم درونتان را چطور تغییر دهید؟. عاطفه محمدصادق (مترجم). برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://MRMZ.IR/ 
مطلب قبلی نگران نوجوانتان هستید؟شش روش برای مقابله با نگرانی
مطلب بعدی نشانه های خطر یک رابطه ناسالم
چاپ
877 به این مطلب امتیاز دهید:
2/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 8654

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
تسهیلات و تخفیف ها
 

تسهیلات مرکز زندگی برای توسعه­ی آموزش حرفه­ای روانشناسان و مشاوران


به لطف خدا و پشتیبانی متخصصان توانمند و نام­آور و در سایه استقبال در خور توجه دانشجویان و دانش­آموختگان روانشناسی کشور، گام های سودمندی را در آموزش حرفه­ای روانشناسی برداشته است.

با توجه به درخواست شرکت­کنندگان در کارگاه­های آموزشی و به منظور تسهیل حضور همکاران بیشتری از حرفه، مرکز زندگی در نظر گرفته است تسهیلات زیر را برای شرکت در کارگاه های آموزشی تخصصی روانشناسی زمستان ۱۳۹5 اعمال نماید.

     1-به دلیل جایگاه رفیع فعالان عرصه آموزش، مشاوران شاغل در وزارت آموزش و پرورش  می­توانند در دو کارگاه      تخصصی از تخفیف ۱۰ درصدی برخوردار شوند.

2-برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به ازای هر کارگاه تخصصی تخفیف ۱۰ درصدی در نظر گرفته شده است.

3-  چنانچه فردی تمایل به شرکت در بیش از یک کارگاه داشته باشد به ازای کارگاه­های دوم به بعد ۵ درصد تخفیف اعمال خواهد شد.

4-روانشناسان و مشاوران معرفی شده از کلیه ارگان­ها  و سازمان­ها، در صورتی که حداقل ۵ نفر باشند، به ازای هر کارگاه تخصصی تخفیف ۱۰ درصدی در نظر گرفته شده است.

 

تبصره: استفاده از تسهیلات بند ۲ و ۳ به صورت همزمان بلامانع است.

دریافت گواهی ها از طریق پست

تسهیلاتی جدید برای شرکت کنندگان شهرستان ها

با توجه به اینکه گواهی شرکت در کارگاه ها با یک فاصله زمانی از سازمان نظام روانشناسی دریافت می شود بر این اساس مرکز زندگی در نظر گرفته است برای افراد متقاضی کارگاه­های آتی که مقیم شهرستان ها هستند در صورت علاقمندی آنها با اخذ وجهی، مقدمات ارسال پستی گواهی­ ها را فراهم آورد.  

پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی