مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

عزت نفس پایین می تواند منجر به بدرفتاری دیگران با شما شود
عزت نفس پایین می تواند منجر به بدرفتاری دیگران با شما شود
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

عزت نفس پایین می تواند منجر به بدرفتاری دیگران با شما شود

برای خواندن مطلب کلیک کنید👆

نویسنده: امی مورین

مترجم: عاطفه محمدصادق

فرض کنید همیشه فکر می کنید آنقدری خوب نیستید که موفق باشید. پس هیچوقت درخواست ارتقا نمی کنید و ریسک هایی که احتمال شکست در آن هست متقبل نمی شوید. بنابراین درجا می زنید و این باور که من به اندازه کافی خوب نیستم تقویت می شود.

این موضوع چطور روی روابط ما اثر دارد؟

فرض کنید فردی با عزت نفس پایین خواسته اش از همسرش این است که به جای بیرون رفتن با دوستانش با وی وقت بگذراند اما نگران نه شنیدن یا ضعیف به نظر رسیدن است. پس حرفی نمی زند و در عوض کل روز را با اخم و سردی سپری می کند. همسرش به خاطر رفتار او ناامید می شود و بیشتر کناره می گیرد و احساس می کند وقت گذرانی با دوستانش خیلی بهتر است چون حداقل با او مهربان هستند.

وقتی بیرون می رود، حال فرد بدتر می شود و این فکر که "به من اهمیت نمیده" قوت می گیرد و این باور که من خوب نیستم تقویت می شود.

این شرایط شاید در روابط مختلف تکرار شود.

چطور عزت نفسمان را بالا ببریم؟

اگر احساس ارزشمندی کمی دارید اولین کار این است که بفهمید چه رفتارهای خود مخربی در روابطتان نشان می دهید. زمانی که خودم را ارزشمند نمی دانم چطور انتظار دارم دیگران به من اهمیت دهند؟ وقتی متوجه مشکل شدید می توانید اقداماتی برای رفع آن برنامه ریزی کنید. رفتار سالم یعنی شناسایی نیاز و ابراز آن به گونه ای سالم بدون وابستگی به نظر و فکر و احساس دیگران.

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:

مورین، امی. محمدصادق، عاطفه. (۱۳۹۹).عزت نفس پایین می تواند منجر به بدرفتاری دیگران با شما شود . برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره  زندگی HTTP://MRMZ.IR/ 

مطلب قبلی مشکلات جسمی مهم تر از مسائل روانی نیستند.
مطلب بعدی بهترین زمان برای جداسازی اتاق خواب کودک
چاپ
1520 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 3642

پیام تسلیت

 

مرکز مشاوره ی زندگی با نهایت تاسف و تاثر درگذشت برادر گرامی جناب آقای دکتر مرتضی کشمیری را خدمت ایشان و خانواده‌ی محترمشان تسلیت عرض نموده و صبر جزیل  ‎برای ایشان آرزومند است.

0 17107

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی