مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

مرزبندی های درمان
مرزبندی های درمان
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای متخصصان

مرزبندی های درمان

مارگاریتا تارتاکوسکی

مترجم: عاطفه محمدصادق

(این متن به سفارش مرکز مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)

درمانگران باید هم بیرون از اتاق درمان و هم درون جلسه مرزهایی تنظیم کنند.دبورا سرانی، روانشناس بالینی، می گوید: مرزبندی در درمان به مراجعان کمک می کند تجربه درمانی سالم و معنادارتری داشته باشند.

مرزبندی باعث می شود جلسات روی مراجع و نیازهای او متمرکز شود.یکی از مواردی که در مرزبندی مطرح است خودافشاگری است. خودافشاگری به ندرت مفید واقع می شود. بنابراین تا از ارزش این تکنیک مطمئن نیستید انجام ندهید.

مرزبندی مهم دیگر، مرزبندی فیزیکی است. چیدمان صندلی ها باید فضای شخصی طرفین را حفظ کند. اگر یکی از مراجعان تمایل دارد هنگام سلام و خداحافظی شما را در آغوش بگیرد یا حتما دست بدهد می توانید با او چک کنید که این تبادل فیزیکی برای آنها چه معنایی دارد. در درمان، بیان کلمات و حرف ها همیشه بهتر از افدام عملی است.

مورد دیگر تماس تلفنی است. شما به عنوان درمانگر فقط لازم است تماس های ضروری را جواب دهید و به پیام های مربوط به اتفاقات جلسه یا سوالات بین جلسات پاسخ ندهید. هدف این است که مراجعان بتوانند استقلال پیدا کنند و مسائلشان را حل کنند.

"نه" گفتن به مراجعان یک فرصت است:

نویسنده کتاب "اینطور رشد می کنیم" می گوید: من معمولا به همه چیز بله می گویم چون نمی خواهم کسی را ناراحت کنم و می خواهم دیگران مرا دوست بدارند. بعد بابت این موضوع ساعت ها غر می زنم.

وقتی کسی بابت چیزهایی که برای ما مهم است نه می گوید فرصت رشدی بهتری برای ما ایجاد می شود.

 

 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:

محمدصادق، عاطفه. (1398). مرزبندی های درمان. برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://MRMZ.IR/ 

چاپ
1016 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 14028

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی