مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

چرا بعضی بچه ها از تعریف شدن متنفر اند؟
چرا بعضی بچه ها از تعریف شدن متنفر اند؟
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

چرا بعضی بچه ها از تعریف شدن متنفر اند؟

آیلین کندی موری

بیشتر کودکان وقتی تعریف می شنوند احساس غرور می کنند و خوشحال می شوند. اما گاهی تعریف کردن به برخی کودکان احساس ناخوشایندی می دهد. حتی برخی بچه ها با خشم و بغض واکنش نشان می دهند یا گوششان را می گیرند که نشوند.

برخی دلایل آن می تواند موارد زیر باشد:

1.تعریفی که از آنها می شود مطابق با اعتقاد خودشان نیست: وقتی بین تعریف و باور کودک هماهنگی وجود ندارد احساس ناخوشایندی به کودک دست می دهد. درواقع در این حالت هر تعریفی باعث تمرکز کودک روی موارد خلاف آن تعریف می شود. مثلا وقتی به کودک می گویید تو بی نظیری، کودک به تمام کارهایی فکر می کند که بی نظیر نبوده است.

راه حل احتمالی: به جای قضاوت مثبت، توصیف کنید مثلا بگویید"تکالیفت رو قبل از شام تموم کردی!" یا " همه حروف رو درست نوشتی!" یا می توانید روی تاثیری که رفتار کودک روی دیگران داشته تمرکز کنید:"خواهرت خوشحال شد که اجازه دادی با اسباب بازیت بازی کنه". 

2.کودک تعریفی را فشاری برای عملکرد بهتر درک می کند: تعریف می تواند باعث اضطراب کودک شود. شاید کودک فکر کند":یکبار تونستم انجامش بدم شک دارم بازم بتونم" یا شاید احساس کند مسابقه و رقابتی در کار است وقتی به او می گویید:"نمره ت از همه بهتر شد".

راه حل احتمالی: روی پیشرفت تمرکز کنید نه نتیجه. کودکتان را با گذشته خودش مقایسه کنید. ازتلاش یا راهبردی که به کار برده تعریف کنید نه نتیجه. همچنین می توانید روی ویژگی هایی از کودک تمرکز کنید که درون هرکسی می تواند باشد، مثلا مهربانی.

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:

آیلین کندی موری. محمدصادق، عاطفه. (1398). چرا بعضی بچه ها از تعریف شدن متنفر اند. برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاورهزندگی HTTP://MRMZ.IR/ 

 

 

 

مطلب قبلی چهار روش برای غلبه بر خجالت
مطلب بعدی ده ویژگی کاملا پنهان افسردگی
چاپ
798 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 14962

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی