مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

چطور به شریک عاطفی خود بگویید که از نظر فیزیکی برای شما جذاب نیست؟
چطور به شریک عاطفی خود بگویید که از نظر فیزیکی برای شما جذاب نیست؟
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

چطور به شریک عاطفی خود بگویید که از نظر فیزیکی برای شما جذاب نیست؟

استفان بچن

مترجم: عاطفه محمدصادق

(این متن به سفارش مرکز مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)

اگر هیچوقت شریکتان به لحاظ فیزیکی برایتان جذاب نبوده، احتمالا هیچ وقت دیگر هم نخواهد بود. جذب شدن جسمی می تواند ناشی از چیزی به اسم شیمی اولیه باشد. اگر زمانی جذب فرد شده اید اما این جذابیت کاهش یافته، ممکن است قابل بازیابی باشد. برخی روانشناسان با موضوع شیمی و جذب اولیه به شدت مخالف اند. آنها ادعا می کنند که برای شکل گیری جذابیت زمان لازم است. در هر صورت شاید در ابتدا جذابیت فیزیکی برای شما مهم نباشد و معیارهای دیگری را برای زندگی در نظر داشته باشید اما به مرور و در نهایت این موضوع در ذهن شما جا باز خواهد کرد.

در کلینیک ها عموما یکی از زوجین فاقد تمایل جسمی است و دیگری سردرگم و گیج است. این زوج ها می گویند در اوایل رابطه شان جذابیت جسمی وجود داشته اما با نگاهی دقیق تر متوجه می شویم که از همان ابتدا فرد برخی نشانه ها را داشته: به ندرت رابطه جنسی را شروع می کرده، شوق و شهوت کمی در رابطه جنسی داشته، ارگاسم تجربه نمی شده یا چنانچه یکی از مراجعین اظهار می داشت: مثل عشق بازی با زامبی است!

در موارد نادری که هر دو نفر فاقد جذابیت هستند با دو انتخاب رو به رو می شوند: آنها تصمیم می گیرند زندگی جنسی خوبی نداشته باشند یا به توافق می رسند که هر کدام راه خود را بروند.

حال سوال این است: افراد چطور به همسر/شریکشان بگویند که برایشان جذاب نیست؟

اگر با کسی رابطه دارید که هیچوقت از نظر جسمی برای شما جذاب نبوده بهتر است آرام آرام او را با این موضوع مواجه کنید. انکار این نقص و کمبود منجر به رفتارها مخرب تری مثل خیانت یا طرد فرد در تختخواب می شود. همچنین آن زمانی را که می توانستید با فرد جذاب(از نظر خودتان) داشته باشید تلف می کنید. با این حال آماده باشید که شاید طرف مقابلتان احساس فریب خوردن کند. از او صمیمانه عذرخواهی کنید حتی اگر او ناراحت نشده باشد. بگویید که چقدر هر دو از بودن در این رابطه ناراضی هستید. شاید همسرتان نارضایتی خود را انکار کند اما شما شواهدی برای نارضایتی او ارائه کنید. اگر فرد مقابل شما مایل به دریافت کمک حرفه ای است، یک متخصص زوج درمانی پیدا کنید. من شک دارم که این روند ترمیم پیدا کند اما همیشه به زوجین می گویم که برای نجات ازدواجشان سنگ مفت و گنجشک مفت، هر راهی را می دانند امتحان کنند.حداقل این است که می دانید هرکاری ازتان بر می آمده کرده اید.هیچ روش ساده و زیبا و خوشایندی برای خروج از این وضعیت وجود ندارد اما هرچه باشد بهتر از این است که هر دو شکنجه عاطفی شوید.

حال اگر از ابتدا جذابیتی وجود داشته اما به مرور زمان از بین رفت است، دلایل آن را برای شریکتان توضیح دهید. آیا عدم ارتباط عاطفی، خیانت یا موضوعات دیگری باعث از بین رفتن جذابیت شده؟ آیا رفتارهای همسرتان جذابیت او را از بین برده است؟ آیا به لحاظ فیزیکی تغییر کرده است؟ چیزی در شما پدید آمده که جایگزین جذابیت شده است؟

پنهان کردن احساساتتان فقط از جذابیت شما کم می کند. در برخی موارد، صرف نظر از علت اصلی مسئله، شانس کمی برای مصالحه و سازگاری وجود دارد. برای مثال، همسری که مدت طولانی یک احساس منفی را نگه داشته شاید نتواند بهبودی حاصل کند.

-در آخر اینکه همیشه سعی کنید با همسرتان چک کنید: چه احساسی درباره من داری؟ چه احساسی در مورد رابطه مان داری؟آیا موضوعی هست که بخواهی به من بگویی اما بترسی؟ این موضوع از وقوع فاجعه هایی برای رابطه پیشگیری می کند.

 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:

محمدصادق، عاطفه. (1398). چطور به شریک عاطفی خود بگویید که از نظر فیزیکی برای شما جذاب نیست؟. برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://MRMZ.IR/ 

منبع: https://www.psychologytoday.com

مطلب قبلی چطور گفتگوهای سخت و انرژی بر را پیش ببریم؟
مطلب بعدی سه باور غلط مراجعین در مورد روان درمانی
چاپ
1643 به این مطلب امتیاز دهید:
3/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 14989

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی