مقالات روانشناسی: مطالب علمی روانشناسی متخصصان و عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

چه چیزی باعث افسردگی می‌شود؟ افسانه‌هایی درباره عدم تعادل شیمیایی
چه چیزی باعث افسردگی می‌شود؟ افسانه‌هایی درباره عدم تعادل شیمیایی
Anonym
/ دسته بندی ها: مطالعه برای متخصصان

چه چیزی باعث افسردگی می‌شود؟ افسانه‌هایی درباره عدم تعادل شیمیایی

چه چیزی باعث افسردگی می‌شود؟ افسانه‌هایی درباره عدم تعادل شیمیایی

دکتر تاد کاشدان
مترجم: علی فیضی
این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی ترجمه‌شده است.

من هر وقت برنامه پرطرفدار اخبار شبانه در شبکه NBC را می‌بینم، میدانم که این برنامه 30 دقیقه‌ای چیزی بیش از اخبار روز دنیا را عرضه می‌کند. NBC از من می‌خواهد تا باور کنم به لحاظ بالینی افسرده‌ام، درونم از زهر کلسترول فاسد شده است و عملکرد جنسی من نابسنده است. چرا؟ چون در هر پیام بازرگانی برنامه اخبار انواع و اقسام قرص‌های شرکت‌های داروسازی با حرارت تبلیغ می‌شود. به لطف عمل لیزیک (یکی از بهترین تصمیماتی که در عمرم گرفته‌ام) و فونت 6 آریال در نرم‌افزار ورد، اثرات جانبی قرص سیمباتا (Cymbalta) را با موشکافی بررسی خواهم کرد.

شاید شما فکر کنید که استفاده از قرص مناسب شر افسردگی را کم می‌کند و شادی و سعادت را به ارمغان می‌آورد. اگر این‌طور فکر می‌کنید نگاهی به اثرات جانبی سیمباتا برای شما مفید خواهد بود:

• حالت تهوع
• احساس درد در قسمت فوقانی معده
• هذیان
• بیش واکنش دهی
• ضربان قلب ناجور یا سریع
• رعشه
• خونریزی نامعمول
• ادرار دشوار یا دردناک
• مشکلات حافظه
• از دست دادن تعادل
• تشنج

سیمباتا اکنون مثل روزهای اول تبلیغ شدنش نوشدارو به نظر نمی‌رسد و ویژگی‌های ذکرشده آن برای کمک به فردی که در اعماق غم، از خود بیزاری، از دست دادن علاقه، تنهایی، توجه به مشکلات و افکار خودکشی گیر افتاده ایدئال نیست. به‌بیان‌دیگر در این مورد انگار درمان بدتر از درد است.

در عالی‌ترین کتابی که تاکنون درباره افسردگی منتشرشده است: ریشه‌های تکاملی همه‌گیری افسردگی (The Depths: The Evolutionary Origins of the Depression Epidemic.) دکتر جاناتان روتنبرگ می‌نویسد: نظریه عدم تعادل شیمیایی افسردگی اشتباه است. بله توجه به عوامل زیست‌شناسی برای درک افسردگی مهم است ولی اشتباه خواهد بود اگر فرض کنیم که عوامل شیمیایی باعث وقوع، تداوم و شدت یافتن رنج افسردگی می‌شود. علم روانشناسی کمی پیشرفت کرده و ما اکنون می‌دانیم که دیدگاه‌ها، انتظارات، انتخاب‌ها و الگوهای رابطه و افکار ما و نیز راهبردهایی که برای تنظیم هیجان به کار می‌بریم همه و همه بر سلامت روان‌شناختی ما اثر می‌گذارد. عدم تصدیق چنین دانشی باعث می‌شود تا اصلاً نتوانید وضعیت خودتان را بررسی و آزمون کنید.

من به‌هیچ‌وجه در پی گفتن این حرف نیستم که باید افراد مبتلابه افسردگی را سرزنش کنیم. من این مقاله را با اشاره به تبلیغات خطرناک شرکت‌های داروسازی شروع کردم که رنج روان‌شناختی را نوعی مرض زیست‌شناختی به تصویر می‌کشند که تنها آن‌ها می‌توانند درمانش کنند. پژوهش‌های زیادی وجود دارد که نشان می دهد پزشک‌های محلی و عمومی هم تحت تأثیر شرکت‌های داروسازی مشابهی هستند و این باور را تقویت می‌کنند که افسردگی یک بیماری زیست‌شناختی است که می‌توان با مصرف قرصی کوچک آن را درمان کرد.

اجازه بدهید تا به‌عوض چالش با باورهای شما درباره نظریه عدم تعادل شیمیایی افسردگی، کنجکاوی شمارا تحریک کنم و پژوهش در حال انتشار دکتر برت دیکون و همکارانش را با شما در میان بگذارم. آن‌ها در پژوهش خود 91 مشارکت‌کننده داشتند. این مشارکت‌کنندگان در زمان پژوهش به لحاظ بالینی افسرده بودند و یا قبلاً یک‌بار مبتلا به افسردگی شده بودند. برای آنکه پژوهش معتبر به نظر بیاید، دکتر دیکون ئ همکارانش از هرکس یک آزمون سریع افسردگی گرفتتند که بر اساس آن می‌شد گفت آیا میزان سروتونین افراد در مقایسه با دیگر عصب رسانه‌ها، به‌طور ناهنجاری پایین است یا نه. برای آنکه این آزمون رسمی به نظر بیاید آن‌ها از بزاق افراد نمونه گرفتند و بعد با احتیاط درون یک جعبه برچسب دار گذاشتند تا به آزمایشگاه برده شود. بعد از مدتی هرکسی یک برگه جواب آزمایش پر از جزئیات گرفت. به نصف افراد گفته شد که سطح سروتونین آن‌ها مشکل‌دار است و تبیین روشن شیمیایی برای افسردگی آن‌ها وجود دارد. به نصف دگر گفته شد که سطح سروتونین آن‌ها عادی است و افسردگی آن‌ها را نمی‌توان صرفاً بر اساس وضعیت شیمیایی مغز تبیین کرد.

سؤالی بزرگ: وقتی به افراد گفته شد که تبیینی زیست‌شناختی برای افسردگی آن‌ها وجود دارد چه بر سر آن‌ها آمد؟

جواب: اتفاق‌های بد. آن‌ها نسبت به بهبودی خود بدبین شدند. اعتماد آن‌ها به خودشان برای تدبیر و تنظیم خلق منفی خودشان کمتر شد (فرد افسرده همیشه چنین نگاهی به خود دارد). این فکر که افسردگی آن‌ها نتیجه مشکلی در مغز آن‌هاست ذره‌ای از قدرت داغ ننگ افسردگی در فکر آن‌ها را کم نکرد یا از خودسرزنش گری آن‌ها نکاست. آن‌ها دیگر باور نداشتند که رواندرمانی راهبردی معتبر و مفید برای درمان افسردگی آن‌ها است و در مقابل آماده بودند تا از درمان دارویی استفاده کنند. انعطاف‌پذیری آن‌ها در بررسی گزینه‌های درمان کمتر شد و امیدشان نسبت به رهایی از چنگال افسردگی کاهش پیدا کرد.

زمان آن رسیده تا با داستان علمی تخیلی که شرکت‌های داروسازی ترویج می‌دهند محکم‌تر برخورد کنیم. آنچه چالش با آن‌ها را دشوار می‌کند این حقیقت است که این شرکت‌ها فقط در سال 2004 پنجاه‌وهفت و نیم میلیارد دلار برای ترویج داروهای خود خرج کرده‌اند و اعداد رفته‌رفته بزرگ‌تر شده و می‌شوند. اگر ما دغدغه کاهش رنج‌های بشر را داریم وقت هشدار دادن و اطمینان یافتن از این نکته رسیده که هرکسی با یافته‌های علمی آشنا بشود. ما خوشبختانه دانشمندانی داریم که علاقه‌مندند برای پیشروی درراه حقیقت و دانایی با شرکت‌های قدرتمند داروسازی و باورهای قدرتمند زیان‌بخش مبارزه کنند.

منبع:
http://www.psychologytoday.com/blog/curious/201403/what-causes-depression-myths-about-chemical-imbalances

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب شناسی زیر بلامانع است:
تاد کاشدان. (1393). چه چیزی باعث افسردگی می‌شود؟ افسانه‌هایی درباره عدم تعادل شیمیایی. علی فیضی (مترجم). برگرفته در روز ؟؟ سال ؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://WWW.MRMZ.IR 

چاپ
4050 به این مطلب امتیاز دهید:
2/7

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
اخبار و رویدادهای جدید
0 14962

کارگاه های عموم

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

  

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی