مقالات روانشناسی

02188230956 تا 8  - 09109187028
کانال تلگرام تخصصی  -  کانال تلگرام عموم

ویژه مطالعه

 

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، در راستای بخشی از رسالت خود که همانا ارتقای دانش روانشناختی متخصصان و نیز عموم مردم به ویژه مراجعان مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره می باشد، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه گاهی به این صفحه از سایت مراجعه نمایند و از همکاران متخصص مرکز و دیگر اعضای حرفه انتظار می رود نسبت به تهیه و ارسال مطالب اقدام نمایند تا با نام خودشان در سایت منتشر شود.

 

 

چگونه به فرزندتان کمک کنید تا سال تحصیلی بی دردسری را شروع کند؟

چگونه به فرزندتان کمک کنید تا سال تحصیلی بی دردسری را شروع کند؟
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

چگونه به فرزندتان کمک کنید تا سال تحصیلی بی دردسری را شروع کند؟

تصور کنید چه احساسی خواهید داشت وقتی که فرزندتان را در مدرسه جدیدی ثبت نام کرده اید. احتمالا شما یا فرزندتان مقداری نگران مدرسه جدید هستید. به عنوان پدر و مادر او چه کمکی می توانید بدهید تا احساس اضطراب کمتری داشته باشند؟

 

نویسنده: مونیکا فولی

مترجم:شقایق جلالی

(این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است)

تصور کنید چه احساسی خواهید داشت وقتی که فرزندتان را در مدرسه جدیدی ثبت نام کرده اید. احتمالا شما یا فرزندتان مقداری نگران مدرسه جدید هستید. به عنوان پدر و مادر او چه کمکی می توانید بدهید تا احساس اضطراب کمتری داشته باشند؟

می توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

1-ترس فرزندتان را نادیده نگیرید: آن ها ممکن است از مدرسه ی جدیدی که پر از دانش آموز است بترسند. احتمالا از بچه های قلدر و هماهنگی با شرایط موجود نگران باشند. ممکن است از پیدا کردن دوست جدید یا تنها ماندن بترسند. به همین خاطر خیلی مهم است که به ترس های فرزندتان توجه کنید و با او همدلی کنید.

 

2-پیشنهاد متخصصان را مدنظر قرار دهید: روانشناسان معتقدند که حساسیت زدایی احتمالا به کودکان در عبور از این مرحله کمک کننده باشد. حساسیت زدایی فرایندی است که فرد در معرض آنچه که از آن می ترسد به صورت تدریجی و مکرر قرار می گیرد در نتیجه باعث کاهش پاسخ عاطفی(ترس) در او می شود. و این باعث می شود راحت تر با تغییر پیش رو مواجه گردد.

ساده ترین راه برای انجام حساسیت زدایی این است که، یکبار همراه با فرزندتان مدرسه را بازدید کنید(حتی قبل از آنکه سال جدید شروع شود). به مسئولین مدرسه بگویید که فرزندتان در حال بازدید از مدرسه است و اگر امکانش هست فضاهای مختلف در مدرسه را به شما نشان دهد. کلاس درس، زمین بازی – سالن ورزش، کتابخانه و... .

اگر معلم در مدرسه حضور داشت همراه فرزندتان او را ملاقات کنید. اگر حضور نداشت، کلاس درسی که قرار است در آن شروع به تحصیل کند را پیدا کنید. به کلاس هایی که ممکن است فرزندتان در طی سال تحصیلی در آن باشد، سر بزنید و از نزدیک مشاهده کنید.با این کار شما به او کمک می کنید تا برای حضور در مدرسه آماده شود.

 

3- به ویژگی های مثبت مدرسه جدید اشاره کنید: آیا زمین بازی این مدرسه بزرگتر از مدرسه قبلی است؟ آیا سالن ناهارخوری بهتری دارد؟ با در نظر گرفتن نقاط مثبت، به کودکتان نشان دهید که نقل مکان به این مدرسه حداقل از برخی لحاظ مناسب بوده است.

 

4- امور روزمره را به فرزندتان نشان دهید: کودکان کارهای روزمره را دوست دارند و از اینکه قرار است کارهای جدیدی هر روز انجام دهند لذت خواهند برد.آیا فرزندتان سوار اتوبوس می شود؟ پیاده به مدرسه می رود؟ یا قرار است شما او را برسانید؟ سریعترین راه را برای رساندن فرزندتان به مدرسه پیدا کنید. اگر شما فرزندتان را به مدرسه میرسانید، به او کمک کنید تا با مسیری که هر روز می پیمایید آشنا شود.

 

5- فرزندتان را در فرآیند آماده شدن برای مدرسه درگیر کنید: این خیلی برای کودکان مهم است که احساساتشان در نظر گرفته شود. و به آن ها کمک می کند تا احساس نگرانی کمتری از مدرسه جدیدشان داشته باشند. به آن ها اجازه دهید تا در آماده کردن لباس ها و وسایل سال تحصیلی جدید به شما کمک کنند. می توانند در آماده کردن صبحانه یا اینکه چه نوع غذایی می خواهید برای ناهار یا عصرانه آماده کنید به شما کمک فکری دهند.

 

6- به فرزندتان یادآوری کنید که بر چه چالش هایی تا الان غلبه کرده اند: کودک شما وقتی که موفقیت های پشت سرش را به یاد می آورد، اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. برای مثال، آیا فرزندتان قبلا تجربه نقل مکان داشته است؟ آیا تا به حال در برنامه ها یا گردهمایی های مدرسه شرکت موثر داشته؟ ممکن است در تیم ورزشی مدرسه، یا گروه های هنری-فرهنگی شرکت موثر داشته است. مدرسه جدید ممکن است در وهله اول برای فرزندتان ترسناک به نظر برسد اما اقدامات شما برای یک شروع هیجان انگیز و مناسب می تواند کمک کننده باشد.


حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است: فولی، مونیکا. (1397).چگونه به فرزندتان کمک کنید تا سال تحصیلی بی دردسری را شروع کند؟؟. شقایق جلالی (مترجم). برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی HTTP://MRMZ.IR/
Previous Article استرس در دوران بارداری چه تاثیری بر جنین خواهد داشت؟
Next Article در روزهای سخت چطور تاب آور باشیم؟
چاپ
483 به این مطلب امتیاز دهید:
4/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

نام:
پست الکترونیک:
دیدگاه:
تصویر امنیتی
تصویر نمایش داده شده در بالا را در فیلد پایین وارد نمایید
افزودن دیدگاه

تسهیلات و تخفیف ها

 

تسهیلات مرکز زندگی برای توسعه­ی آموزش حرفه­ای روانشناسان و مشاوران

به لطف خدا و پشتیبانی متخصصان توانمند و نام­آور و در سایه استقبال در خور توجه دانشجویان و دانش­آموختگان روانشناسی کشور، گام های سودمندی را در آموزش حرفه­ای روانشناسی برداشته است.

با توجه به درخواست شرکت­کنندگان در کارگاه­های آموزشی و به منظور تسهیل حضور همکاران بیشتری از حرفه، مرکز زندگی در نظر گرفته است تسهیلات زیر را برای شرکت در کارگاه های آموزشی تخصصی روانشناسی زمستان ۱۳۹5 اعمال نماید.

     1-به دلیل جایگاه رفیع فعالان عرصه آموزش، مشاوران شاغل در وزارت آموزش و پرورش  می­توانند در دو کارگاه      تخصصی از تخفیف ۱۰ درصدی برخوردار شوند.

2-برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به ازای هر کارگاه تخصصی تخفیف ۱۰ درصدی در نظر گرفته شده است.

3-  چنانچه فردی تمایل به شرکت در بیش از یک کارگاه داشته باشد به ازای کارگاه­های دوم به بعد ۵ درصد تخفیف اعمال خواهد شد.

4-روانشناسان و مشاوران معرفی شده از کلیه ارگان­ها  و سازمان­ها، در صورتی که حداقل ۵ نفر باشند، به ازای هر کارگاه تخصصی تخفیف ۱۰ درصدی در نظر گرفته شده است.

 

تبصره: استفاده از تسهیلات بند ۲ و ۳ به صورت همزمان بلامانع است.

 


دریافت گواهی ها از طریق پست

تسهیلاتی جدید برای شرکت کنندگان شهرستان ها

با توجه به اینکه گواهی شرکت در کارگاه ها با یک فاصله زمانی از سازمان نظام روانشناسی دریافت می شود بر این اساس مرکز زندگی در نظر گرفته است برای افراد متقاضی کارگاه­های آتی که مقیم شهرستان ها هستند در صورت علاقمندی آنها با اخذ وجهی، مقدمات ارسال پستی گواهی­ ها را فراهم آورد.  

پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی 

جهت دریافت اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار و کارگاه های مرکز مشاوره زندگی

 

 

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های ویژه عموم

جهت دریافت اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی به آدرس زیر مراجعه نمایید.

لینک سامانه پیامکی اخبار کلاس های مرکز مشاوره زندگی

 

اخبار و رویدادهای جدید

کارگاه های عموم

0 7751

فرزند پرورری - مقابله با اهمالکاری - مدیریت خشم - ارتباط موثر بین فردی - تربیت جنسی - آموزش جراتمندی - مهارت های ارتباط موثر زناشویی

RSS
دات نت نیوک فارسی - دی ان ان فارسی - DnnExpert - DNN Farsi - DotNetNuke Farsi