مرکز مشاوره

02188230956 تا 8  - 09109187028
کانال تلگرام تخصصی  -  کانال تلگرام عموم
/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid13151315یتنب8زتزاینستاگرام.jpg ارایه خدمات در زمینه مشاوره تحصیلی

ارایه خدمات در زمینه مشاوره تحصیلی

در این مرکز خدمات مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته، ویژه داوطلبان کنکور انچام می پذیرد.
/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid1326love-heart-hand-romantic2-620x350.jpg دوره های رایگان آموزش پیش از ازدواج

دوره های رایگان آموزش پیش از ازدواج

ثبت نام دوره های آموزش پیش از ازدواج آغاز شد.
/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid13181318group-circle.png گروه درمانی در مرکز مشاوره زندگی آغاز شد.

گروه درمانی در مرکز مشاوره زندگی آغاز شد.

/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid1298imagesEYKJVBVR.jpg صفحه مطالعه عموم

صفحه مطالعه عموم

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی، قصد دارد مطالبی را با عنوان ویژه مطالعه عموم فراهم و انتشار نماید. از مخاطبان محترم سایت مرکز انتظار می رود گاه...
/Portals/5/EasyDNNRotator/997/News/aid1286c01f001.jpg آشنایی با درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

آشنایی با درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

  بخش مطالعه متخصصان سایت مشاوره زندگی با این هدف به وجود آمده است که با فراهم کردن مطالبی مفید و نو (حداقل برای جامعه  روانشناسی...

فهرست و مشخصات کارگاه های آموزشی ویژه متخصصان

RSS

کلاس ها و کارگاه های آموزشی روانشناسی ویژه عموم

RSS

ویژه مطالعه، به تفکیک متخصصان و عموم (به توضیح مقابل گروه توجه شود)

پنج روش برای خاتمه دادن به دعواهای زناشویی
Anonym
/ دسته بندی ها: مطالعه برای عموم

پنج روش برای خاتمه دادن به دعواهای زناشویی

 لیزا فایرستون
مترجم: عاطفه محمدصادق 
(این متن به سفارش مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی تهیه و تنظیم شده است) 

 دعوا با همسر، ناخوشایند ترین قسمت رابطه است و ما آرزو می کنیم هیچ وقت اتفاق نیفتند. اما چنانچه دعوا پیش بیاید چطور باید برخورد کنیم؟ اگر تکنیک هایی برای حل تعارض وجود داشته باشد چه؟حاضر هستید امتحان کنید؟ خلع سلاح یک طرفه ابزاری است که به زوج ها توصیه می شود. این تکنیک به این موضوع اشاره دارد که لحظه ای خودتان را رها کنید و با موضع عاشقانه تری به همسرتان بپیوندید. اعتقاد بر این است وقتی زوجین تنش و فشار خاصی را بین خودشان تجربه می کنند، شاید به خاطر نبود ارتباط موفق یا مستقیم، نسبت به یکدیگر خشمگین شوند. این خشم اغلب به نقطه اوج می رسد. بحث شروع می شود و بعد خشم اوج می گیرد و سرخوردگی رخ می دهد و برقراری ارتباط موثر هر لحظه سخت تر می شود. در نهایت هم پشیمان می شوید. خلع سلاح یک طرفه یعنی تغییر تمرکز از روی کلمات و رفتارهای همسرتان روی خودش. تنها شخصی که در رابطه می توانید کنترل کنید خودتان هستید. همه شما می توانید در لحظات تنش به نرمی با خودتان رفتار کنید و به همسرتان نزدیک شوید. چگونه؟

 1.آرام باشید. زمان هایی که شما شروع کننده هستید، شاید خودتان باعث برانگیختگی خودتان شوید. در این مواقع، شاید صدای منتقد درونی را بشنوید که شما را به انجام اقدامات مخربی مثل حمله کردن به همسرتان را پیشنهاد می کند. با آرامش به خودتان پاسخ دهید، شاید با چند تنفس عمیق و شکمی یا تا 10 شمردن بتوانید آرام شوید. در این لحظات می توانید دکمه توقفتان را فشار دهید و در لحظه بمانید. مثلا، می توانید بین دو حالت پرخاشگری با همسر یا موضع عاشقانه یکی را انتخاب کنید. هرکس  برای آرام کردن خودش روش های خاصی دارد. می توانید قدم بزنید یا به موسیقی گوش دهید، قبل از اینکه حرفی بزنید روی خودتان متمرکز شوید. درباره اهدافتان از رابطه فکر کنید و راهی انتخاب کنید که شما را به هدفتان نزدیک کند.

 2. با طعنه صحبت نکنید. اغلب زوجین می دانند برای تحریک فرد مقابل چه بگویند. در برابر گفتن این جملات پافشاری کنید. شما مسئول رفتارهایتان هستید نه مسئول نشان دادن زور و قدرتتان به همسرتان، مثلا وقتی به خودتان می گویید: "او باعث این رفتار من می شه"، شاید احساس خوبی به خودتان پیدا کنید زیرا به خودتان اجازه می دهید هرچیزی می خواهید به همسرتان بگویید و رابطه را خراب کنید. به یاد داشته باشید اگر هدف نهایی شما نزدیک شدن به همسرتان است، پس "برنده شدن در بحث" یا " حق داشتن" شما را به هدفتان نمی رساند. اغلب، نزدیک شدن به همسر مهم تر از حق داشتن و برنده شدن است. به عبارت دیگر، می توانید در این لحظات بر اساس اولویت هایتان، بین مهربان و عاطفی بودن یا برنده شدن انتخاب کنید.

 3.به گرمی پاسخ دهید. سعی کنید احساسات همسرتان را بشنوید، لازم نیست در این لحظات منطقی باشید. سپس با گرمی و درک چیزی بگویید. تاکید میکنم که مهم نیست حق با کیست. تحقیقات اخیر دانشگاه بایلور نشان داده دعوا کردن بین زوجین قدرت بالایی دارد. مردم در دعوا در درجه اول سعی می کنند قدرت خود را نشان دهند. زمین گذاشتن اسلحه به این معنا نیست که تسلیم شده اید و قوی نیستید یا انجام این کار خیلی ساده است. اتفاقا این کار فوق العاده سخت است و قدرت شخصی بالایی می خواهد اما ارزش آن را دارد. دستتان را روی دست همسرتان بگذارید به چشمانش نگاه کنید و از اعماق قلبتان چیزی بگویید شبیه "من نزدیک شدن و  عاشق ماندن برایم از این دعوا مهم تر است". گاهی اقدام کوچک محبت آمیزی همسرتان را خلع سلاح می کند. به چشمهای همسرتان نگاه کنید و بر اساس اهدافتان رفتار کنید.

 4.همدلی کنید. می توانید با کفش های همسرتان راه بروید و با احساسات او همدلی کنید. مثلا اگر همسرتان حسود است چون شما به جای اینکه با او باشید با دوستتان بیرون رفته اید، چیزی شبیه این بگویید"به نظر می رسه بیرون رفتن من به تو احساس ناامنی میده، واقعا متاسفم. اصلا دوست ندارم تورو اذیت کنم یا غیرقابل اعتماد باشم. وقت گذراندن با دوستانم به این معنا نیست که تورو طرد کردم یا به فکر تو نیستم. اما می تونم بفهمم از دید تو اوضاع چه شکلی به نظر می رسه". توجه داشته باشید روش خلع سلاح یک طرفه به این معنا نیست که شما تسلیم نقطه نظر همسرتان می شوید یا اجازه می دهید او هرطور می خواهد شما را بازی دهد یا سرزنش کند. تنها به این معنا است که برای شما نزدیک شدن به شریکتان از برنده شدن در بحث مهم تر است. شما به این درک می رسید که دو فرد متفاوت با دو ذهن مستقل هستید که هرکدام نگاه خودتان را به موقعیت ها دارید. بعد از تمام شدن دعوا و آرام شدن می توانید با ارتباط سازنده به درک و حل مسئله بپردازید.

 5.دربارۀ احساستان حرف بزنید. تکنیک "اسم گذاشتن روی احساس، اهلی کردن آن است" یعنی شما روی احساساتتان برچسب می زنید و آنها را آرام می کنید. اولین قدم این است که احساسی که در این لحظه دارید را شناسایی کنید. سپس می توانید آن را به همسرتان بگویید و توضیح دهید موقعیت را چطور می بینید. می توانید ریسک صادق بودن در مورد بیان احساساتتان را بپذیرید. مثلا می توانید به همسرتان بگویید"من به خاطر حسادت تو اذیت شدم و  احساس بدی دارم. وقتی می بینم فکر میکنی به فکر تو نیستم حال بدی پیدا میکنم و تحت فشار قرار می گیرم. هدف من نزدیک شدن و صمیمی بودن با تو هست اما نمی خوام دوستام رو هم رها کنم، اونا برای من مهمن". 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است: 
فایرستون، لیزا. (1395).  پنج روش برای خاتمه دادن به دعواهای زناشویی. عاطفه محمدصادق (مترجم). برگرفته در روز؟؟ سال؟؟ از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره زندگی http://mrmz.ir/   
Previous Article چگونه از خود انتقاد گری بکاهیم و تغییرات واقعی ایجاد کنیم؟
Next Article وقتی حرفی برای گفتن وجود ندارد...
چاپ
152 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

نام:
پست الکترونیک:
دیدگاه:
تصویر امنیتی
تصویر نمایش داده شده در بالا را در فیلد پایین وارد نمایید
افزودن دیدگاه

اخبار و رویدادهای جدید

RSS

آخرین مطالب سایت

RSS

تسهیلات و تخفیف ها

 

دریافت گواهی ها از طریق پست

تسهیلاتی جدید برای شرکت کنندگان شهرستان ها

با توجه به اینکه گواهی شرکت در کارگاه ها با یک فاصله زمانی از سازمان نظام روانشناسی دریافت می شود بر این اساس مرکز زندگی در نظر گرفته است برای افراد متقاضی کارگاه­های آتی که مقیم شهرستان ها هستند در صورت علاقمندی آنها با اخذ وجهی، مقدمات ارسال پستی گواهی­ ها را فراهم آورد.  

پیوستن به دریافت کنندگان پیامک های مرکز

 

قابل توجه علاقمندان دریافت اخبار کارگاه های تخصصی از  طریق پیامک:

دریافت اخبار کارگاه ها از طریق پیامک

 

جستجو در سایت مرکز مشاوره زندگی

راهنمای جستجو
نوع مثال نکات
فازی سلام~ عباراتی که به لغت "سلام" نزدیک هستند، به عنوان مثال "کلام"
شامل عبارت سوز* عباراتی که با لغت "سوز" شروع می شوند، به عنوان مثال "سوزناک" و همچنین خود لغت "سوز"
عین لغت فرسیکا عباراتی که دقیقا شامل لغت "فرسیکا" هستند
عین عبارت "مرجع متخصصین دی ان ان" عباراتی که دقیقا شامل عبارت "مرجع متخصصین دی ان ان" هستند
یا پورتال سوئیت مواردی که شامل لغات "پورتال" یا "سوئیت" و یا هر دو هستند.
پورتال یا سوئیت
و +پورتال +سازمانی مواردی که شامل لغات "پورتال" و "سازمانی" هستند
ترکیبی (فنآوری یا خلاقیت) و فرسیکا مواردی که شامل لغت "فرسیکا" بوده و همچنین بایستی شامل لغات "فنآوری" و/یا "خلاقیت" باشند
تعداد نتایج در هر صفحه:
select
این گزینه نشانگر برچسب های مورد استفاده برای محدود کردن نتایج جستجو می باشد.
این گزینه نشانگر فیلتر زمانی مورد استفاده برای محدود کردن نتایج جستجو می باشد.
select
این گزینه فیلتر مورد استفاده برای محدود کردن نتایج جستجو می باشد.
select
این گزینه نشانگر کلیدواژه های مورد نظر می باشد که نتایج جستجو بایستی دقیقا شامل آنها باشند.

متخصصان مرکز مشاوره زندگی

دات نت نیوک فارسی - دی ان ان فارسی - DnnExpert - DNN Farsi - DotNetNuke Farsi